Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Łukasz Konarski
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Michał Korościel
Kamila Terpiał , Roman Osica
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

System Windows można zawiesić stroną www

26.05.2017 10:54

Wystarczy odwiedzić odpowiednio przygotowaną stronę, żeby komputer pracujący pod kontrolą Windows się zawiesił. Na szczęście nie wszystkie wersje systemu są zagrożone.

System Windows można zawiesić stroną www

fot. Grj23, CC0 1.0

Odkryty przez hakerów błąd dotyczy systemu Microsoftu w wersji Vista, 7 oraz 8.x. Użytkownicy Windows 10 nie są zagrożeni.

Problem leży w sposobie, w jaki działa obsługa systemu NTFS stosowanego w Windows. Jeśli nazwy jednego z ukrytych plików przechowujących metadane zostanie użyta jako nazwa katalogu, system zablokuje dostęp do odczytywania i zapisywania danych na dysku, dopóki złośliwe polecenie nie zostanie wykonane.

Jego zakończenie nie jest jednak możliwe, w związku z tym wszystkie uruchomione aplikacje, a także sam system, traci możliwość korzystania z dysku. Odcięcie od odczytywania i zapisywania danych sprawia, że komputer przestaje odpowiadać na polecenia, a jedynym sposobem na przywrócenie jego sprawności jest restart.

Microsoft został powiadomiony o błędzie – nie wiadomo jeszcze, czy zdecyduje się na opracowanie łatki dla wszystkich dotkniętych systemów, jako że część z nich nie jest już objęta programem wsparcia technicznego.

Luki podobne do tej są odkrywane przez hakerów co jakiś czas – udało się na przykład uszkodzić krótki filmik w tai sposób, że próba jego odtworzenia na iPhonie kończyła się zawieszeniem telefonu.

Zagłosuj

Czy Wasz komputer z Windows się zawiesza?

RadioZET.pl/MT