UE uruchomi darmowe Wi-Fi – ma być w każdej wsi i mieście

31.05.2017 10:48

Darmowy internet w każdej wsi – taki cel przyświeca programowi WiFi4EU, który pod koniec maja 2017 roku został oficjalnie zatwierdzony przez Unię Europejską. Na zbudowanie sieci otwartych punktów dostępowych przewidziano 120 mln euro.

UE uruchomi darmowe Wi-Fi – ma być w każdej wsi i mieście fot. Campus France, CC0 1.0

Inicjatywa WiFi4EU ma wymazać z europejskiej mapy białe plamy w dostępie do internetu. Na sfinansowanie sprzętu mogą liczyć podmioty, które „realizują misję publiczną”. Jako przykłady wymieniane są urzędy, ośrodki zdrowia i biblioteki publiczne.

Urządzenia dostępowe zostaną przekazane beneficjentom programu za darmo, ośrodki udostępniające internet będą jednak musiały pokrywać z własnej kieszenie koszta łącza u operatorów.

- Każda europejska miejscowość i miasto ma oferować bezpłatne bezprzewodowe punkty dostępowe do internetu w głównych ośrodkach życia publicznego przed 2020 rokiem – skomentował osiągnięcie porozumienia w sprawie uruchomienia WiFi4EU przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.

Według wstępnych założeń, przed 2020 rokiem darmowe punkty dostępowe mają powstać w 6-8 tysiącach europejskich gmin.

Z podobną inicjatywą wystąpiła w 2016 roku Poczta Polska, która uruchomiła w części swoich placówek darmowe Wi-Fi. Docelowo z bezpłatnego internetu będzie można korzystać w 7500 oddziałów poczty.

Zagłosuj

Korzystacie z publicznych sieci Wi-Fi?

RadioZET.pl/MT

Oceń