Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ustawa antyhazardowa zdelegalizowała smartfony i komputery?

04.04.2017 12:57

Od 1 kwietnia 2017 roku weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy mającej kontrolować gry hazardowe – jak się okazało, znajdujące się w niej zapisy są tak ogólne, że czytane zgodnie z literą czynią korzystanie ze smartfonów i komputerów niezgodnym z prawem. Chyba, że wystąpi się po licencję i zezwolenie do Urzędu Celno-Skarbowego.

Ustawa antyhazardowa zdelegalizowała smartfony i komputery?

fot. BagoGames, CC BY 2.0

Jeszcze w trakcie prac na ustawą antyhazardową pojawiały się kontrowersje, wzbudzane przede wszystkim przez zapis o możliwości blokowania w polskim internecie stron, które będą oferować lub reklamować hazard, a nawet wymieniać nazwy gier lub oferujących je przedsiębiorstw.

Rejestr Niedozwolonych Stron w teorii ma służyć do ochrony monopolu państwa w obszarze hazardu, blokując dostęp do witryn z zagranicznymi i nielicencjonowanymi grami. W praktyce jednak można było sobie wyobrazić, że dowolnie wybrana strona mogłaby zostać zablokowana po odnalezieniu na niej – na przykład w komentarzu – nazwy gry hazardowej.

Z podobnie ogólnie brzmiącymi zapisami mamy w przypadku przytoczonej definicji urządzenia do gry hazardowej. Została ona przytoczona w art. 4 punkt 1, podpunkt 3:

1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

3). urządzeniu do gier – rozumie się przez to wszelkie urządzenia, z wykorzystaniem których możliwe jest prowadzenie gry hazardowej oraz urządzenia, których działanie wpływa na prowadzenie gier;

Zgodnie z literalnym rozumieniem prawa, „urządzeniem do gier” jest każdy smartfon, tablet i komputer, jako że można na nim zainstalować aplikację będącą grą hazardową. Przykładów takich programów nie trzeba szukać długo – wystarczy zerknąć na sklep Google Play.

fot. zrzut ekranu

Korzystanie z „urządzeń do gier” regulowane jest przez art 23a. punkt 1:

Automaty do gier, urządzenia losujące i urządzenia do gier mogą być eksploatowane przez podmioty posiadające koncesję lub zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie gier losowych lub gier na automatach oraz przez podmioty wykonujące monopol państwa, po ich zarejestrowaniu przez naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Te zapisy można interpretować dwojako – albo pozwolenie na użytkowanie komputera lub smartfonu musza zdobyć tylko podmioty mające koncesję na prowadzenie gier hazardowych, albo też każdy właściciel takiego sprzęty musi się o takie zezwolenie postarać, żeby nie łamać świeżo wprowadzonego prawa.

W innej proponowanej nowelizacji prawa można wyczytać – interpretując zapisy dosłownie – że za posiadanie komputera lub smartfona grozi do 5 lat więzienia oraz konfiskata majątku.

Zagłosuj

Czy ustawa antyhazardowa wyjęła smartfony i komputery spod prawa?

RadioZET.pl/MT