Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Michał Korościel
Justyna Dżbik, Roman Osica
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Uważaj na ten przekręt "na usunięcie ze znajomych na Facebooku"

18.04.2017 12:51

Jeśli otrzymacie tego typu wiadomość na skrzynkę mailową - nie otwierajcie jej, a tym bardziej nie klikajcie w linki w niej zawarte.

Uważaj na ten przekręt "na usunięcie ze znajomych na Facebooku"

fot. pexels

Po zakończeniu Świąt Wielkanocnych powracający do pracy i codziennych obowiązków, Polacy mogą na swoich skrzynkach zobaczyć całkiem zaskakującą wiadomość. To nowa forma przekrętu bazująca na nieświadomości użytkowników, która próbuje wyłudzić dane osobowe, a także naciąć nas na całkiem spore koszty.

Zagłosuj

Natknąłeś się kiedyś na podobną wiadomość?

"Zostałeś usunięty ze znajomych!" - jeśli zobaczycie taką nazwę wiadomości, która rzekomo została wysłana przez samego Facebooka - uważajcie! Tak naprawdę jest ona wysyłana z zupełnie innego adresu - oszuści podszywający się pod administratorów usługi społecznościowej nadają wiadomości z adresów twoiznajomi@inspirebitter.us i facebook@deficitsiege.us. W treści wiadomości możemy zobaczyć następujący komunikat:

"

"Skąd możemy mieć całkowitą pewność, że ktoś nas naprawdę lubi?

Udowodniono naukowo, że aż 16% naszych znajomych w rzeczywistości za nami nie przepada.
Facebook posiada bardzo ciekawą opcje za pomocą której możesz sprawdzić kto usunął Cię z grona znajomych!

Przekonaj się kto z Twoich znajomych jest fałszywy!" "

Ostatnie zdanie w wiadomości jest linkiem, który po kliknięciu przekierowuje na stronę rzekomej usługi, pozwalającej na sprawdzenie kto nas usunął ze znajomych na Facebooku:

FB1

fot. niebezpiecznik.pl

Wprowadzenie na niej swoich danych oznacza jednak przystąpienie do konkursu "Wygraj IPHONE 7", o czym informuje regulamin strony. Ponadto w stopce witryny możemy odnaleźć informacje o kosztach związanych z przystąpieniem do tej usługi. Koszty są niemałe - w miesiącu mogą wynosić nawet prawie 70 złotych!

FB@

fot. niebezpiecznik.pl

Mamy więc kolejny dowód na pomysłowość cyberprzestępców. Ilość tego typu akcji wciąż się zwiększa - ostatnio były to przekręty z bajkami dla dzieci i z fałszywą reklamą Allegro w wynikach wyszukiwania w Google. Zachowajcie więc czujność przy korzystaniu z Internetu i dzielcie się informacją o tego typu przekrętach.

Zagłosuj

Otwierasz podejrzane wiadomości e-mail?

RadioZet.pl/niebezpiecznik/AM