Ważna fabryka w sektorze energetycznym zhakowana - to pierwszy taki incydent na świecie

19.12.2017 11:46

W wyniku ataku systemów zabezpieczeń jednej z kluczowych fabryk zatrzymano jej całkowite funkcjonowanie.

Ważna fabryka w sektorze energetycznym zhakowana - to pierwszy taki incydent na świecie fot. pexels

O groźnym ataku poinformowała firma FireEye, zajmująca się cyberbezpieczeństwem. Za cel ataku grupa cyberprzestępców wybrała technologię Triconex, która jest wykorzystywana w sektorze energetycznym.

Taki incydent jest pierwszym na skalę światową i jest o tyle niebezpieczny, że ataku dokonano bezpośrednio na systemie zabezpieczającym tę technologię - ta jest wykorzystywana między innymi w elektrowniach atomowych.

Do ataku wykorzystano złośliwe oprogramowanie o nazwie "Triton" - dzięki niemu atakującym udało się przejąć zdalną kontrolę nad systemem i zakłócono procesy produkcji. Po przeprowadzeniu ataku, cyberprzestępcy próbowali również zatrzeć za sobą ślady ataku poprzez przywrócenie pracy systemów bezpieczeństwa. Ostatnia faza ataku jednak się nie powiodła, w wyniku czego część kontrolerów odmówiło przyjmowania komend i został włączony protokół wyłączający pracę całej fabryki.

Tożsamość i narodowość sprawców ataku pozostaje nieznana. Pierwsze przypuszczenia jednak kierują się w stronę Iranu. Dla celów bezpieczeństwa nieznany również pozostaje cel ataku - niektórzy analitycy wskazują jednak prawdopodobieństwo, że był to zakład w Arabii Saudyjskiej.

RadioZet.pl/AM

Sprawdź swoją wiedzę technologiczną i odgadnij pierwotną cenę tych gadżetów:

Quiz. Ceny technologii fot. pixabay
Oceń