Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Windows 10 S - czym jest specjalna edycja systemu Microsoftu?

04.05.2017 10:09

Specjalna konferencja poświęcona nowościom ze stajni Microsoftu ujawniła sporo informacji na temat nowej wersji systemu Windows 10, jak i sprzętu, który będzie ją obsługiwał.

Windows 10 S - czym jest specjalna edycja systemu Microsoftu?

fot. Microsoft

Microsoft nie tylko teraz musi walczyć z konkurencją w postaci Apple i jej systemu Mac OS, lecz również z Google i ich lekkim i szybkim systemem Chrome OS.

Windows 10 S - konkurencja dla Chrome OS i Chromebooków

Chrome OS to lekki system posiadający podstawowe funkcjonalności potrzebne do pracy w sieci. Wbudowana przeglądarka Google Chrome umożliwia korzystanie z zasobów Internetu, niczym na każdym innym systemie operacyjnym, a brak zaawansowanych procesów działających w tle pozwala urządzeniom pracującym pod kontrolą tego systemu - Chromebookom, na długą i wydajną pracę na jednym ładowaniu baterii.

Chromebooki zdobywają teraz bardzo dużą popularność na amerykańskim i europejskim rynku ze względu na niską cenę (choć wciąż są dostępne w znikomej ilości w Polsce). Są atrakcyjnymi urządzeniami dla uczniów i studentów, a także osób, które nie potrzebują "zbędnych bajerów" w swoim komputerze. I właśnie do tych osób Microsoft teraz będzie chciał promować swoją nową wersję systemu Windows 10 z dopiskiem S.

Windows 10 S będzie mocno ograniczoną wersją Windowsa 10. Nie będziemy mogli na nim zainstalować żadnej aplikacji, która nie znajdzie się w specjalnym sklepie Windows Store. Microsoft dzięki temu będzie mógł zapewnić użytkownikom odpowiednie bezpieczeństwo (każda aplikacja w Windows Store musi przejść rygorystyczny proces certyfikacji), a dodatkowo ograniczy ewentualne niebezpieczeństwo złośliwego oprogramowania możliwego do instalacji na ich systemie (nie wspominając o wymuszeniu na użytkownikach systemu korzystania ze sklepu Microsoftu oferującego płatne aplikacje i gry).

WindowsCloud_PreOrder_Angle_1920
Nowy laptop Microsoftu wzorem dla innych producentów Dowiedz się więcej Nowy laptop Microsoftu wzorem dla innych producentów

Windows 10 S - komputery o odpowiedniej wydajności

Microsoft przy okazji przyznawania licencji na tę wersję systemu producentom sprzętu wprowadza pewne minimalne wymagania, które mają sprawić, że walka z Chromebookami będzie możliwa. Wszystkie maszyny muszą posiadać przynajmniej 4 rdzenie, 4 GB pamięci RAM i pracować minimum 10 godzin na baterii. Chociaż w tym względzie urządzenia pracujące na Windows 10 S będą naprawdę atrakcyjne.

Na szczęście Microsoft oferuje drogę ucieczki, jeśli działanie tego systemu i jego ograniczenia nam się nie spodobają - wystarczy za 49$ kupić pakiet upgrade'ujący nasz komputer do normalnego Windows 10 Pro, a uwolnimy się od tyranii aplikacji ze sklepu Microsoftu (o ile oczywiście będziemy chcieli tego dokonać).

Zagłosuj

Co sądzisz o ograniczeniu systemu Windows jedynie do aplikacji ze sklepu Microsoftu?

RadioZet.pl/AM