Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zbita szybka smartfona nie będzie problemem - sama się naprawi

06.04.2017 13:26

Aktualnie trwają zaawansowane prace nad samoregenerującymi się tworzywami, które będą mogły zastąpić szklaną osłonę ekranów stosowanych w smartfonach.

Zbita szybka smartfona nie będzie problemem - sama się naprawi

fot. WANG LABS

Już wkrótce nie będziemy musieli tak bardzo się zamartwiać, jeśli upuścimy naszego smartfona. Dzięki specjalnemu tworzywu, które może w przyszłości zastąpić obecnie stosowane rozwiązania jak "Gorilla Glass" i inne, zarysowanie ekranu lub jego pęknięcie samoczynnie zostanie naprawione.

Ten "kosmiczny" materiał jest wynikiem połączenia rozciągliwego polimeru z solą jonową. Dzięki specjalnym wiązaniom po zarysowaniu lub utworzeniu pęknięcia na takim materiale, zostanie on zregenerowany w przeciągu 24 godzin.

Powrót do pierwotnej formy przypomina nieco gojenie się ludzkiej skóry, co jest o tyle trafnym spostrzeżeniem, że inspiracją do stworzenia tego materiału był Wolverine - mutant z X-Men, który posiada nadnaturalne zdolności samoregeneracji tkanek.

Początkowo samoregenerujący się materiał był tworzony z myślą o bateriach litowo-jonowych. W razie gdyby doszło do uszkodzenia, mogłyby same się naprawić. Udoskonalona forma tego materiału może być jednak wykorzystana jako ekran chroniący wyświetlacz w smartfonie.

Prace nad tym materiałem wymagają jeszcze trochę czasu. Pierwsze urządzenia, które będą go wykorzystywać, mogą pojawić się na rynku już za 2-3 lata.

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się zbić szybkę w smartfonie?

RadioZet.pl/sciencedaily/AM