Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Tomek Florkiewicz
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Turcja: 12 miejsc, które warto zobaczyć

17.04.2018 13:35

Turcja jest niezwykłym połączeniem Europy z Orientem. Kraj ten zachwyca unikatowymi cudami przyrody z księżycowym krajobrazem Kapadocji na czele. Przyciąga fantastycznymi plażami oraz tętniącymi życiem kurortami. Fascynuje również niezwykle bogatą historią i kulturą, czego dowodem jest chociażby Stambuł, wypełniony ponad tysiącami meczetów i pałaców.

Stambuł - Błękitny Meczet fot. Shutterstock

Turcja, położona na styku Europy i Azji, jest krajem niezwykle barwnym i różnorodnym. Na przestrzeni wieków przeplatało się tu wiele kultur, których liczne ślady można podziwiać do dzisiaj. Nie sposób opisać wszystkiego, co oferuje turystom Turcja. Warto jednak zatrzymać się przy najważniejszych miejscach na mapie dawnego imperium osmańskiego. Przedstawiamy 12 atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć.

1. Stambuł

Chociaż stolica Turcji od 1923 roku jest Ankara, to Stambuł jest tętniącym życiem sercem tego kraju. To jedyne miasto na świecie leżące na dwóch kontynentach. To prawdziwa skarbnica historyczno-kulturowa. W Stambule znajduje się ponad 2 500 meczetów, 50 kościołów chrześcijańskich oraz 16 synagog.

Stambuł fot. East News/Sedat Ozkomec/Rex Features

To miasto pełne kontrastów, które jednocześnie szokuje i zachwyca. Z jednej strony nowoczesne biurowce i centra handlowe, z drugiej tradycyjne, przesiąknięte duchem Orientu zjawiskowe zabytki. Zastanawiacie się, co warto zobaczyć w Stambule? Obowiązkowymi punktami na turystycznej mapie tego miasta powinny być: Błękitny Meczet,  Pałac sułtański Topkapi, Meczet Sulejmana, imponującą świątynię Hagia Sophia i Wielki Bazar. Warto wybrać się również na rejs statkiem po cieśninie Bosfor z widokiem na europejskie i azjatyckie wybrzeże.

2. Kapadocja

Legendarna kraina w środkowej Anatolii uważana jest za jeden z cudów natury. Kapadocja rozciąga się pomiędzy Morzem Czarnym a górami Taurus. To niezwykłe miejsce zachwyca księżycowym krajobrazem, wygasłymi wulkanami oraz bajkowymi kominami.

Kapadocja - Turcja fot. Fotolia

Fascynujące formy skalne powstały na skutek erozji tufowych skał wulkanicznych. Do dzisiaj można tu podziwiać setki wykutych w skale kościołów i domów oraz podziemne miasta Derinkuyu i Kaymakli. Będąc w Kapadocji, warto odwiedzić Park Narodowy Göreme z niemal 360 kościołami wykutymi w skale.

3. Pamukkale

Pamukakle, którego nazwę tłumaczy się jako „bawełniany zamek”, zaliczane jest do jednych z najstarszych miejscowości uzdrowiskowych na świecie. Znajdujące się tu wody mineralne mają pozytywne oddziaływanie na skórę oraz słyną z właściwości leczniczych.

Pamukkale fot. East News/Adam Staskiewicz

Największą atrakcją tego miejsca są oryginalne, fantazyjne formy powstałe z wapiennych wodospadów wypływających z gorących źródeł, bogatych w związki wapnia i dwutlenku węgla, i ochładzających się na powierzchni. Władze tureckie objęły cały teren ochroną jako Park Narodowy. Od 1988 roku Pamukkale figuruje na liście UNESCO.

4. Efez

To jedno z najlepiej zachowanych starożytnych miast na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego, widniejące na liście UNESCO. Miasto zostało założone ok. 3000 lat p.n.e. i pełniło w latach swojej świetności funkcję portu oraz dużego ośrodka handlu.

Efez fot. Pixabay

Najcenniejszym zabytkiem miasta jest świątynia Artemidy (Artemizjon) – jeden z siedmiu starożytnych cudów świata. Warto zobaczyć także Bibliotekę Celsusa (jedną z największych w świecie antycznym), świątynię Domicjana z I w p.n.e., bramę Herkulesa oraz wielki teatr grecki mieszczący niegdyś 25 tys. widzów.

5. Troja

Troja to legendarne miasto króla Priama, w którym rozegrała się słynna wojna trojańska. Do dziś zachowała się imponująca figura konia trojańskiego. Do XX wieku sądzono, że miejsce to jest wyłącznie wymysłem Homera. Odkryte ruiny miasta wpisano w 1998 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Troja - Turcja fot. Flickr

Zwiedzając położoną na 15-metrowym wzgórzu Troję, warto zatrzymać się przy świątyni Ateny, łaźniach rzymskich, murach obronnych czy odeonie – dawnym teatrze pochodzącym z I w n.e. Miasto można zwiedzać przez cały rok.

6. Side

Miasteczko w południowej Turcji,z antyczną częścią malowniczo położoną na cyplu. Side to bardzo popularny wśród turystów kurort  – znajdziemy tu wielokilometrową, piaszczystą plażę, szeroką bazę hotelową oraz tętniącą życiem główną ulicę wypełnioną sklepami, restauracjami i barami.

Side - Turcja fot. Shutterstock

Oprócz tego w Side czeka malownicza starówka oraz antyczne i bizantyjskie ruiny, m.in. pozostałości teatru rzymskiego czy świątynią Apolla. W okolicy znajdują się miasteczka Aspendos, Perge oraz wodospady Manavgat.

7. Ankara

Ankara jest stolicą i drugim co do wielkości miastem w Turcji. Ankara istniała już w czasach rzymskich, ale od lat 20. XX wieku stawała się wielką metropolią. Jest mniej magiczna od Stambułu, ale bez wątpienia warto ją odwiedzić, choćby na kilka godzin.

Ankara - Turcja fot. Shutterstock

Warte zobaczenia są ruiny świątyni bogini Romy i cesarza Augusta wybudowane w 20 roku p.n.e. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem stolicy jest jednak  Monumentalnym budynkiem jest mauzoleum Mustafy Atatürka, pierwszego prezydenta Republiki Turcji.  Kamienie i marmur użyte przy budowie tego mauzoleum zostały sprowadzone z wszystkich części kraju, w hołdzie Atatürkowi (Mustafa Kemal Atatürk) od narodu tureckiego. Warto też zapuścić się w małe uliczki starej dzielnicy Ulus z licznymi sklepikami z pamiątkami, antykwariatami i wyrobami tureckiego rękodzieła.

8. Antalya

Antalya nazywana jest stolicą Riwiery Tureckiej. Niegdyś niewielka miejscowość rybacka, dziś jedno z największych i najpopularniejszych wśród turystów miast wybrzeża Morza Śródziemnego. Co przyciąga do tego miejsca? Przede wszystkim rozległe, białe plaże oraz rozbudowana baza hotelowa z parkami wodnymi i atrakcjami dla rodzin.

Antalya - Turcja fot. Pixabay

Antalya zachwyca też wielbicieli zwiedzania. Warto wybrać się na spacer uliczkami najstarszej dzielnicy (Kaleici), rozciągającej się nad portem z okresu rzymskiego. Tutaj znajdują się liczne zabytki, m.in. minaret Yivli oraz pięknie zdobiony meczet osmański Murata Paszy z XVI wieku. Piękne jest także położenie – miasteczko znajduje się na urwistym przylądku – roztacza się z niego widok na imponujące górskie szczyty.

9. Starożytne Perge

Miasto zostało założone najprawdopodobniej w XIII wieku p.n.e. Perge położone jest około 18 km od Antalyi. W ruinach tego miasta zachował się duży teatr (z II wieku p.n.e.) oraz stadion grecko-rzymski, który mógł pomieścić nawet 1200 widzów.

W Perge można również zobaczyć odrestaurowany łuk triumfalny, bramę miejską w kształcie podkowy z III w. p.n.e., ruiny agory, a także budynki łaźni i gimnazjonu. To właśnie w tym starożytnym mieście św. Paweł wygłosił swoje pierwsze kazanie.

10. Amasya

To, co najbardziej przyciąga do tego miejsca, to niezwykła lokalizacja – w wąskiej dolinie rzeki Yesilirmak, w otoczeniu strzelistych szczytów Gór Pontyjskich. To jedna z największych perełek północnej Turcji.

Amasya - Turcja fot. Shutterstock

W miasteczku Amasya zobaczymy wspaniałe meczety, wykute w skale grobowce władców pontyjskich czy znajdujące się na szczycie wzgórza ruiny cytadeli bizantyjskiej. Warto przespacerować się starą dzielnicą miasta słynąca z dobrze zachowanych drewnianych domów z epoki osmańskiej. Krajobrazy są naprawdę imponujące.

11. Mamure Kalesi

Twierdza Mamure z XII wieku jest największym i najlepiej zachowanym tego typu obiektem w regionie całego basenu morza Śródziemnego. Do dziś przetrwały jej wszystkie wieże, a jest ich aż 36.

Ta monumentalna forteca służyła niegdyś obronie przed piratami. W późniejszych wiekach służył za karawanseraj, czyli rodzaj oberży czy hotelu dla podróżujących karawan. Na jednym z trzech dziedzińców twierdzy zbudowano niewielki meczet. Z murów zamku roztaczają się przepiękne widoki na morze oraz góry. Wokół Mamure Kalesirozpościerają się piękne plaże.

12. Bodrum

To miejsce nazywane czasem „tureckim Saint Tropez”. Bodrum to jedno z najpopularniejszych przez turystów kurortów w Turcji. Oprócz pięknych plaż i luksusowych kompleksów hotelowych, to miasteczko pełne greckich i rzymskich zabytków.

Bodrum fot. Pixabay

Na miejscu warto zobaczyć Halikarnas, czyli słynne stanowisko archeologiczne z Mauzoleum (grobowcem króla Mauzolosa) – jednym z siedmiu cudów świata. Można zwiedzić również XV-wieczny zamek św. Piotra (zamek Bodrum), w którym obecnie mieści się Muzeum Archeologii Podwodnej.

Chcesz się podzielić zdjęciami z wakacji? Prześlij je pod adres podroze@radiozet.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń