Zrób to na Maderze. TOP 5 nietypowych atrakcji wyspy

07.11.2017 09:07

Madera, niewielka wyspa na Atlantyku, zachwyca od pierwszego wejrzenia. Przyciąga łagodnym klimatem nazywanym często „wieczną wiosną”. Fascynuje zróżnicowanym krajobrazem. Imponuje doskonale wytyczonymi trasami dla pieszych wędrówek. Poznaj 5 atrakcji Madery, których na próżno szukać w innych zakątkach świata.

Zrób to na Maderze. TOP 5 nietypowych atrakcji wyspy fot. Pixabay

1. Wyląduj na jednym z najniebezpieczniejszych lotnisk w Europie

Już sama lądowanie na Maderze jest atrakcją przyprawiającą o dreszczyk emocji. Pas startowy znajduje się na grubych palach wchodzących w głąb Oceanu Atlantyckiego i przebiega tuż obok drogi – przy odrobinie szczęścia można zobaczyć start samolotu z autobusu lub samochodu. Lotnisko, dzięki swojemu nietypowemu położeniu znalazło się na liście najbardziej niebezpiecznych lotnisk – ma 9. miejsce na świecie i 2. w Europie.

2. Spójrz na Maderę „z góry”

To miejsce może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Cabo Girão, bo o nim mowa, znajduje się na wysokości 589 metrów i uznawany jest za najpiękniejszy klif w Europie. Stojąc na szklanej platformie możemy podziwiać piękno wyspy z góry. Na tym spektakularnym tarasie widokowym czeka niesamowita panorama – kilkaset metrów pod stopami widać wzburzone fale Atlantyku rozbijające się o przybrzeżne skały. Widok robi ogromne wrażenie.

Capo Girao fot. RadioZET.pl/CN

3. Zjedź sankami… po asfalcie

Carro do Cesto to charakterystyczne, wyplatane z wikliny sanki. Przemierza się nimi 2-kilometrową trasę z Monte do Funchal, z maksymalną prędkością 50 km/h. Sanki kierowane są przez dwóch mężczyzn, carreiros, przypominających gondolierów z Wenecji. Pojazdy są w użyciu od 1850 roku – obecnie to wyłącznie atrakcja turystyczna.

Sanki Monte fot. Freeimages

4. Spaceruj po… kanałach

Po kanałach, a dokładniej lewadach biegnących wzdłuż wytyczonej dla pieszych szlaków wędrownych, Ogólna długość sieci kanałów (lewad) na wyspie to około 2500 km. Ich rolą było niegdyś dostarczanie wody z gór do najodleglejszych zakątków – głównie z północy na południe Madery. Za jedną z najpiękniejszych tras uznawana jest Levada do Fontes. Biegnie wzdłuż wypełnionej wodą lewady, pośród wiecznie zielonych lasów wawrzynowych widniejących na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Madera fot. RadioZET.pl/CN

5. Zobacz najpiękniejszy na świecie pokaz fajerwerków

Madera słynie ze spektakularnego witania Nowego Roku. Wyspa szczyci się imponującymi pokazami sztucznych ogni, dzięki którym znalazła się na liście w Księdze rekordów Guinnessa. Sceną dla najpiękniejszych podniebnych spektakli jest Funchal, stolica Madery. Podobno w czasie jednego pokazu, trwającego niecałe 10 minut, zużywanych jest prawie 17 ton fajerwerków.

___

RadioZET.pl/NC

Oceń