Słuchaj
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Konrad Piasecki
Tomek Florkiewicz, Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rusza festiwal filmowy w Cannes 2017

16.05.2017 08:51

Rusza wielkie święto kina. Festiwal filmowy w Cannes potrwa od 17 do 28 maja. Jak co roku, głównym zadaniem jury będzie przyznanie najważniejszej nagrody festiwalu, czyli Złotej Palmy.

Rusza festiwal filmowy w Cannes 2017

fot. PAP

Festiwal filmowy w Cannes 2017

Amerykańskie gwiazdy kina Jessica Chastain i Will Smith, a także włoski reżyser Paolo Sorrentino i niemiecka reżyserka Maren Aden to niektóre z osób, które zasiądą w jury tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes 2017.

Podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w konkursie głównym o Złotą Palmę konkurować będzie 18 filmów. Będą to m.in: „Happy end" austriackiego reżysera Michaela Haneke, „L'Amant double" Francuza Francoisa Ozona oraz filmy amerykańskich twórców „The Beguiled" Sofii Coppoli i „Wonderstruck" Todda Haynesa. O nagrodę powalczą także m.in. „Artysta" Michela Hazanaviciusa ,„Rodin" Jacquesa Doillona oraz najnowszy film „Nelyubow" Rosjanina Andrieja Zwiagincewa.

To plakat festiwalu filmowego w Cannes. Internauci są oburzeni

Choć w pokazach głównych nie zobaczymy polskich filmów, nie zabraknie naszych akcentów. Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo „Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, krótkometrażowe filmy „Koniec widzenia" i „Najpiękniejsze fajerwerki ever" oraz koprodukcja francusko-litewsko-ukraińsko-polska „Szron", to niektóre z propozycji polskiej kinematografii na 70. Festiwalu Filmowym w Cannes.

Poza konkursem w głównej sekcji festiwalu zostanie zaprezentowany najnowszy film Romana Polańskiego „Prawdziwa historia" z udziałem Evy Green i Emmanuelle Seigner, prywatnie żony reżysera. Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Edelman. Film jest adaptacją wydanej we Francji w 2015 r. powieści „Prawdziwa historia" Delphine De Vigan.

Cannes_052017 (1)

RadioZET.pl/SI/PAP