120. rocznica nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Google Doodle

120 lat temu odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie w Atenach. Na tę okazję Google przygotował specjalne grafiki, które mają upamiętnić to wydarzenie. 

Zmagania sportowe odbywały się w dniach od 6 do 15 kwietnia 1896 roku. 241 sportowców z 14 krajów rywalizowało ze sobą w 43 zawodach. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał król Grecji Jerzy, który wypowiedział słynne słowa:

"

Ogłaszam pierwsze międzynarodowe Igrzyska Olimpijskie w Atenach za otwarte, Niech żyją uczestniczące w nim narody! Niech żyje grecki lud! "

Pierwszym mistrzem olimpijskim w nowoczesnej olimpiadzie został amerykański trójskoczek James B. Colony, który do Aten przybył niemal na ostatnią chwilę. Jednak najwięcej medali – sześć - na pierwszych Letnich Igrzyskach Olimpijskich zdobył niemiecki gimnastyk Herman Weingartner.

Wszyscy zwycięzcy otrzymywali od organizatorów srebrny medal i gałązkę oliwną. Sportowcy, którzy stanęli na drugim stopniu podium, dostawali medal z miedzi i gałązkę wawrzyny. Zaś trzeciego miejsca nie było w ogóle.

Medale nawiązywały ściśle do greckiej mitologii. Na awersie krążka znajdowała się głowa Zeusa z boginią Nike, a na rewersie Akropol.

Google Doodle na igrzyska

W związku z okrągłą rocznicą pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich Google przygotowało 4 dedykowane grafiki.

Żeby zobaczyć je wszystkie w oknie swojej przeglądarki, należy kilkukrotnie odświeżyć stronę.

Warto również przypomnieć, że już 5 sierpnia 2016 roku zostaną otwarte 31. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Będą to pierwsze igrzyska w Ameryce Południowej i drugie w Ameryce Łacińskiej – pierwsze odbyły się w 1968 roku w Meksyku.

W 28 dyscyplinach weźmie udział ponad 10,5 tys. sportowców z 206 Narodowych Komitetów Olimpijskich. Igrzyska w Brazylii potrwają do 21 sierpnia. 

RadioZET/SK

Więcej: