„Dzieci powinny się rodzić z miłości, nie przymusu”. Anja Rubik o prawie Polek do aborcji

Do grona tysięcy Polaków protestujących przeciw planom zaostrzenia prawa aborcyjnego dołączyła Anja Rubik. Supermodelka przebywa aktualnie za granicą i nie mogła wziąć udziału we wczorajszych manifestacjach w polskich miastach, ale wyraziła swój sprzeciw w sieci. Za jej śladem poszły też inne osoby publiczne.

Najsłynniejsza polska supermodelka zaapelowała do Polaków, zwłaszcza Polek, by walczyły o swoje prawa.

"

Jestem z Wami! Wspieram Was! Dzieci powinny się rodzić z miłości, nie przymusu! Walczmy o Nasze Prawa i szacunek! – napisała na swoim koncie na Instagramie i Facebooku. "

Wpis Anji wywołał burzliwą wymianę poglądów w komentarzach. Wygląda na to, że zwolenników inicjatywy rządu jest tyleż samo, co przeciwników.

Anja Rubik nie ma dzieci, co również wytknęła jej część osób komentujących. Mimo wszystko jednak internauci docenili wpis supermodelki, która stanowczo opowiedziała się po jednej ze stron.

Korwin Piotrowska i Joanna Krupa o Kościele w Polsce

Nie trzeba było długo czekać, by kolejne gwiazdy zaczęły zabierać głos w sprawie, która podzieliła Polaków.

Według Karoliny Korwin Piotrowskiej ustawa antyaborcyjna będzie powodem największych protestów. Dziennikarka napisała na Facebooku, że żaden człowiek u władzy nie może decydować o życiu drugiego. Jeśli ten projekt wejdzie w życie, Kościół będzie na straconej pozycji.

"

Ten rząd modli się, prezydent jeździ na nartach i podziwia relikwie a jego modna żona, wbrew pokładanym w niej nadziejom, jest wyłącznie polską, katolicką odpowiedzią na Barbie. Tylko wygląda, uśmiecha się i milczy. Ci ludzie chcą wziąć się teraz za życie innych ludzi. Dosłownie. To trudne, kiedy się nimi pogardza. Ale niech to zrobią, niech zaczną, to ich zgubi. I Kościół też. - czytamy na Facebooku dziennikarki. "

Z kolei Joanna Krupa skupiła się na polityce Kościoła w Polsce. Modelka na co dzień mieszka w USA, jednak także postanowiła zabrać głos odnośnie tego, co dzieje się w kraju. Swoją wypowiedź oparła na opinii mieszkającej w Polsce mamy. Kościół od dawna nie daje swoim postępowaniem przykładu do naśladowania, więc tym bardziej nie powinien wypowiadać się w imieniu kobiet i ich ciał - oznajmiła modelka.

„Kompromis jest kompromisem, którego nie wolno naruszać”

Dużym echem w mediach odbił się także wpis Moniki Olejnik. Dziennikarka odwołała się do śp. Marii Kaczyńskiej, która jak podkreśliła, nie była za zaostrzeniem prawa aborcyjnego w Polsce.

3 kwietnia 2016 roku ulicami największych polskich miast przeszło tysiące protestujących. Uczestnicy manifestacji, zgodnie z apelem organizatorów, przynieśli metalowe wieszaki i po zakończeniu wydarzenia powiesili je na drzewie przed Sejmem. Po wieszaki, jak przypominało Razem, „kiedyś sięgały zdesperowane i pozbawione praw kobiety, aby próbować przerwać ciążę".

Z danych resortu zdrowia wynika, że w 2014 r. zarejestrowano 977 zabiegów przerwania ciąży, o 226 więcej niż rok wcześniej. Najczęstszą przyczyną aborcji było duże prawdopodobieństwo ciężkiego nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Czy chcesz zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce?

Radio ZET/SJ

Więcej: