Chirurg wyciąga z żołądka pacjenta 18 szczoteczek do zębów. Drastyczny film!

Do sieci trafił film, na którym widzimy fragment operacji usunięcia obcych ciał z żołądka pacjenta.  – Zdrowy człowiek nie połknąłby 18 szczoteczek do zębów. Tak postępują pacjenci z zaburzeniami psychicznymi, np. z nerwicą natręctw – tłumaczy psycholog Monika Kilian.

Film przedstawia fragment operacji przeprowadzonej przez hiszpańskich lekarzy, którzy w ciągu kilku minut wciągnęli z brzucha pacjenta szczoteczki do zębów.

Lekarze zachowali pełen profesjonalizm. Już sama operacja uwieczniona na wideo może przyprawić Was o ciarki, a co dopiero myśl o tym, że dorosły człowiek świadomie połknął tyle przedmiotów!

Poprosiliśmy psychologa o wyjaśnienie. W rozmowie z Radiem ZET Monika Kilian przyznała, że takie zachowanie cechuje osoby cierpiące na zespół obsesyjno-kompulsywny, zwany nerwicą natręctw. Bardzo możliwe, że połykając szczoteczki, pacjent chciał zmniejszyć niepokój. Gdy dostawał kolejnego ataku lęku, połykał następny przedmiot. Dzięki temu prawdopodobnie rozluźnił się.

70 lat żył z kulą w brzuchu

Medycyna zna wielu pacjentów, w których w brzuchu latami tkwiły przedmioty. Głośnym echem w świecie lekarzy odbił się przypadek chińskiego weterana wojennego, który 1943 roku brał udział w wojnie pomiędzy Chinami i Japonią. Podczas ostrych walk został ranny w pośladek i, jak się okazało dopiero po 70 latach, również w brzuch. Niezwykłe znalezisko zostało odkryte podczas badania rentgenowskiego.

Z uwagi na wiek pacjenta – 93 lata – lekarze nie usunęli 3-centymetrowego naboju z jego brzucha.

Łakomy labrador

Z kolei weterynarz z miejscowości Mars w Pensylwanii był zszokowany, kiedy operował labradora o imieniu Tiki. Pies przechodził operację poszukiwawczą, po tym jak z niewiadomych przyczyn zachorował. Tiki stracił apetyt, wymiotował i miał biegunkę. Lekarz znalazł w jego żołądku 62 opaski do włosów i 8 par bielizny.

Zszokowało Was odkrycie lekarzy z filmu?

Radio ZET/SJ

Więcej: