Facebook wykorzystuje sztuczną inteligencję. Pomoże niewidomym osobom

Najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie wychodzi naprzeciw osobom niewidomym. Inżynierowie Facebooka stworzyli specjalny program, który będzie automatycznie odczytywał zawartość fotografii. 

Miliony osób przeglądają codziennie swojego Facebooka. Oprócz publikowanych tekstów, trzonem serwisu są zdjęcia, które są niedostępne dla niewidomych osób. Jednak już niedługo ma się to całkowicie zmienić.

- Właśnie uruchomiliśmy narzędzie, które wykorzystuje sztuczna inteligencję, aby umożliwić korzystanie z serwisu osobom, które są niewidome – napisał w swoim poście założyciel portalu Mark Zuckerberg.

Zuckerberg wyjaśnił, że do tego celu będzie wykorzystywana sztuczna inteligencja. Specjalny program ATT (Automatic Alternative Text) został stworzony przez zespół, który pracował nad nim od 5 lat.  

- Na Facebooku bardzo dużo jest zdjęć, które nierzadko narzucają tematy rozmów. Niewidoma osoba nie ma możliwości włączenia się w jakąkolwiek dyskusje, kiedy nie wie, o czym ma rozmawiać – powiedział inżynier serwisu Matt King, który stracił wzrok w wyniku choroby.

Jak działa nowa funkcja?

Specjalnie stworzony algorytm będzie identyfikował charakterystyczne elementy danej fotografii i na tej podstawie wysyłany będzie opis. Program będzie w stanie poinformować niewidomą osobę, że na fotografii znajdują się np.  góry, samochód, jezioro, kawa czy herbata.

ATT będzie dostępna również na mobilne wersje Facebooka. Obecnie dostępna jest jedynie na system iOS. Do prawidłowego działania aplikacji wykorzystywany jest wbudowany program VoiceOver, który czyta obrazy.

Inżynierowie serwisu społecznościowego zapowiadają, że już niedługo algorytm ma współpracować z systemami Android.

Facebook lubi zaskakiwać

Kilka tygodni temu serwis Zuckerberga zdecydował się spełnić życzenie użytkowników, którzy już od 2015 roku domagali się innych przycisków niż tylko „lubię to”. Pod koniec lutego 2016 roku Facebook wprowadził graficzne emocje, które można wyrazić za pośrednictwem serwisu.

Od tamtej pory użytkownicy mają do wyboru m.in. śmiech, smutek, szok i złość, jako sposób wyrażenia swoich udczuć. 

Radio ZET/SK

Więcej: