Gorylica urodziła przez cesarskie cięcie. Zobacz ten wyjątkowy poród

Ogród zoologiczny w Bristolu ma nowego mieszkańca. Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w wyniku cesarskiego cięcia na świat przyszła mała gorylica. Maleństwo nie ma jeszcze imienia, ale z dnia na dzień przybiera na wadze i czuje się coraz lepiej.

Cesarskie cięcie było konieczne, ponieważ u 11-letniej Kery stwierdzono stan przedcukrzycowy. Dla ciężarnej gorylicy zbyt wysoki poziom glukozy jest tak samo groźny jak dla kobiety w ciąży – powoduje wysoki poziom ciśnienia krwi.

W operacji uczestniczył ginekolog ze szpitala St Michael. Profesor David Cahill koordynował całą akcją porodową. Mała gorylica ważyła niecały kilogram i miała problemy z oddychaniem. Oczywiście otrzymała profesjonalna opiekę medyczną od weterynarzy.

Ten wyjątkowy poród uwieczniono na filmie.

Po 6 tygodniach stan małpy ustabilizował się. Waży już ponad 2 kilogramy, jest coraz silniejsza i wyczulona na aparat. Chyba podoba jej się zainteresowanie mediów, które wzbudziła.

Trudno się dziwić – zobaczcie, jaka jest słodka.

Goryle to największe żyjące małpy człekokształtne. Przedstawiciele tego gatunku znajdują się na liście najbardziej inteligentnych zwierząt świata. Doskonale rozumieją polecenia człowieka i jak widać na przykładzie zdjęć małej gorylicy, potrafią uzewnętrzniać uczucia, np. poprzez uśmiech.

Nie dość, że mądre to jeszcze z poczuciem humoru

Ludzie często poddają testom błyskotliwość tych zwierząt. Pewien iluzjonista zaprezentował pawianowi magiczną sztuczkę w ogrodzie zoologicznym. Pokazywał zwierzęciu kartę, która potem zniknęła. Reakcja zwierzęcia na trik iluzjonisty była niesamowita. Zdziwione zwierzę otworzyło ze zdziwienia paszczę i nie dowierzało własnym oczom. 

Inteligencję orangutana przetestował także pracownik zoo w Barcelonie. Pokazał jej magiczną sztuczkę z kubkiem. Przez cały eksperyment małpa podążała wzrokiem za znikającym przedmiotem. Jej mina, gdy zniknął, zrobiła w internecie furorę.

Podoba Wam się mała gorylica?

Radio ZET/SJ

Więcej: