Jak wygląda przemoc domowa oczami dziecka? Ten film dosadnie to pokazuje

Pijany ojciec awanturuje się z matką, a na to wszystko patrzą dzieci. W internecie pojawiło się poruszające nagranie, dzięki któremu każdy będzie mógł się przekonać, jaki horror przeżywają dzieci z patologicznych rodzin. Film powstał na zlecenie Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. 

Film został wykonany w technologii 360 stopni, co pozwala widzowi na dokładny ogląd dramatycznej sytuacji. Nagranie powstało w ramach akcji „Naprawmy Rzeczywistość”, która realizowana jest przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce.

Wideo dosadnie pokazuje, w jakich warunkach wychowuje się wiele polskich dzieci i jak ogromna pomoc jest im potrzebna.

"

Większość osób, które widziały po raz pierwszy to nagranie mają uśmiech na twarzy. Widzą alkohol i spodziewają się, że zobaczą dobrą zabawę. Sytuacja się zmienia w momencie, gdy odbiorca uświadamia sobie, że widzi oczami dziecka, które jest ofiarą przemocy domowej – powiedziała w rozmowie z portalem RadioZET, Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. "

Choszcz-Sendrowska zwróciła również uwagę na wyjątkowy sposób nakręcenia filmu.

"

Technologia 360 to przyszłość mediów. Dzięki dokładnemu, przestrzennemu obrazowi widz ma większa świadomość tego, co niestety dzieje się w większości domach w Polsce – stwierdziła. "

Nagranie ma przede wszystkim zwrócić uwagę odbiorców na przemoc domową i zbudować świadomość na temat tego, że każdy może pomóc i stać się rodzicem zastępczym dla takich dzieci.

"

Pokazaliśmy nasz film przechodniom na ulicy Chmielnej w Warszawie. Prosiliśmy, żeby założyli okulary wirtualnej rzeczywistości i ocenili nagranie. Prawie wszyscy byli bardzo poruszeni i –jak sami przyznali – przeżywali te emocje dużo silniej – tłumaczyła Anna Choszcz-Sendrowska. "

Problem przemocy jest ogromny

Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem, które niestety z roku na rok staje się coraz bardziej powszechna.. Z policyjnych statystyk wynika, że w 2012 roku ponad 51 tys. osób padło ofiarami przemocy domowej. Trzy lata później ta liczba zwiększyła się o prawie 25 tys.

W 2015 roku ponad 17 tys. małoletnich padło ofiarami przemocy i zostało objętych procedurą „Niebieskiej Karty” . W tym samym roku prawie 70 tys. kobiet padło ofiarami przemocy. Główną przyczyną przemocy był alkohol. Ponad 46 tys. mężczyzn podejrzewanych o przemoc domową znajdowało się pod wpływem alkoholu.

W 2015 roku - w porównaniu do roku 2012 - spadła liczba nieletnich, którzy zostali umieszczeni w miejscach, które nie zagrażają ich zdrowiu i życiu. Z danych KGP wynika, że w ubiegłym roku do takich placówek trafiło 275 nieletnich. Trzy lata wcześniej takich osób było 527.

Polska reaguje na przemoc

Instytut Wymiaru Sprawiedliwości podaje, że w ciągu jednego tygodnia w wyniku przemocy domowej giną 3 kobiety. Ta tragiczna statystyka zmusiła poniekąd parlamentarzystów do przyjęcia tzw. „Konwencji Antyprzemocowej”.

Dokument ten został stworzony przez Radę Europy. Stwarza on możliwości prawnego przeciwdziałania wszelkim formom przemocy wobec kobiet na poziomie europejskim. Dokument zapewnia także ochronę ofiar przemocy domowej, a także skuteczne ściganie i karanie sprawców przemocy. Konwencja dotyczy zarówno przemocy wobec kobiet, jak i przemocy domowej.

6 lutego 2015 polski Sejm uchwalił ustawę ws. Ratyfikacji konwencji antyprzemocowej. Za ratyfikacją było 254 parlamentarzystów, przeciw 175, a 8 wstrzymało się od głosu. 

Radio ZET/SK

Więcej: