Legia Warszawa ma swoją monetę! Już trafiła do obiegu

Z okazji setnej rocznicy powstania warszawskiego klubu 4 kwietnia 2016 roku Narodowy Bank Polski wyemitował monetę, na której widnieje herb drużyny oraz postać jednego ze współzałożycieli i pomysłodawcy nazwy Legii Warszawa, Stanisława Mielecha.

Jak poinformował NBP przygotowano 20 tysięcy sztuk monet o nominale 5 zł upamiętniających rocznicę powstania Legii Warszawa. Można je nabyć w sklepie „Kolekcjoner", a także w oddziałach okręgowych NPB. Koszt jednej monety to 80 zł.

"

Drużynę sportową „Legia" założyli w kwietniu 1916 roku żołnierze Legionów Polskich Piłsudskiego, którzy walczyli podczas I wojny światowej na froncie wschodnim (Wołyń). Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Legia odrodziła się w Warszawie. Tam trafili żołnierze z drużyny i z tym miastem klub jest związany do dziś. Wizerunek monety zaprojektował Grzegorz Pfeifer. – czytamy w komunikacie NBP. "

Przyznajemy, że moneta inspirowana historią klubu prezentuje się bardzo dumnie. Średnica monety to 2,4 cm. Waży 7,07 g.

Krzewienie polskiej historii

Emisja wartości kolekcjonerskich to hołd ze strony NBP w kierunku ważnych historycznych wydarzeń i postaci. Raptem kilka dni temu, a dokładnie 1 kwietnia, do obiegu trafił inny unikat. Z okazji 250. rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej, Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę kolekcjonerską w kształcie kwadratu i nominale 5 złotych. Na rewersie znalazło się popiersie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, z inicjatywy którego w 1766 roku powstała Mennica Warszawska.

Ale to nie koniec atrakcji dla numizmatyków. 12 kwietnia NBP planuje wprowadzić do obiegu banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł. Pojawią się na nim podobizny Mieszka I oraz jego żony Dobrawy. Emisja ma upamiętnić 1050 rocznicę chrztu Polski.

18 kwietnia do obiegu trafi moneta okolicznościowa „Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka”.

Podoba Wam się moneta upamiętniająca warszawski klub?

Radio ZET/SJ

Więcej: