Podróże w kosmos coraz bliżej... Rakieta wróciła na Ziemię [WIDEO]

Firma Blue Origin po raz trzeci w historii sprowadziła na Ziemię rakietę z przestrzeni kosmicznej. Jest to wielkie wydarzenie w historii lotów kosmicznych. 

Rakiety, które po starcie stawały się kosmicznym śmieciem, albo spalały się w atmosferze, teraz mogą być wielokrotnego użytku. A to właśnie one stanowiły największy koszt lotu w kosmos. 

W niedzielę Jeff Bezos, właściciel spółki Amazon i Blue Origin opublikował na Youtube wideo ze startu i z lądowania rakiety New Shepard.

Jeżeli Blue Origin opracuje technologię, która pozwoli bezpiecznie lądować za każdym razem, to na pewno powszechne staną się komercyjne loty w kosmos. Gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Blue Origin do 2017 roku wyśle pierwszych turystów. Osoby, które zapłacą za taką podróż, będą mogli podziwiać Ziemię z góry. Przekonają się na własnej skórze, czym jest stan nieważkości. 

A wszystko na to wskazuje, że Blue Origin dotrzyma tego terminu. Założone dotąd cele przez Jeffa Bazona zostały osiągnięte. Firmie udało się dotąd już 2 razy sprowadzić rakietę New Shepard na Ziemię. 

Pierwsze udane lądowanie odbyło się w listopadzie 2015 roku. Rakieta New Shepard wzniosła się na wysokość 100 kilometrów, a następnie pionowo wylądowała na ziemi. Maszyna wystartowała z Teksasu, a następnie wylądowała w tym samym miejscu. Tym samym rakieta pierwszy raz w historii wróciła na Ziemię. 

Największym konkurentem Blue Origin jest SpaceX - firma Elona Muska. Jednak oni mają inny cel. Rakietę chcą sprowadzić na pływająca po Oceanie Spokojnym barkę. Do tej pory nie udało im się tego osiągnąć, lądowania kończyły się eksplozjami

Radio ZET/MB

Więcej: