Szydło jako nacjonalistka w niemieckim klipie przeciwko rasizmowi

Niemiecka telewizja wyemitowała ironiczny teledysk stylizowany na zespół Rammstein. – Niemcy powstają, ale tym razem jesteśmy zaje****** mili" – śpiewa komik Jan Böhmermann. Ironiczny klip naśmiewa się z proekologicznych, wysportowanych Niemców i wytyka konserwatywnym politykom niechęć do uchodźców. Wśród nacjonalistów znalazła się także Beata Szydło.

Co łączy polską premier z Nikolaosem Michaloliakosem z greckiego, neonazistowskiego Złotego Świtu i Viktorem Orbánem? W teledysku niemieckiego komika przestawiono ich w negatywnym świetle, jako nacjonalistów trzymających tabliczki z napisem „Uchodźcy niemile widziani”.

Klip zaczyna się fragmentem wiersza przywołującym wydarzenia z nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, czyli pogromu Żydów w hitlerowskich Niemczech. Lektor zapewnia, że Niemcy nie zapomnieli o swoich grzechach z przeszłości, wręcz przeciwnie, dziś są narodem przodującym w Europie jeśli chodzi o tolerancję i równość.

Komik lekko naśmiewa się z „prawdziwych Niemców”, którzy w klipie jeżdżą na rowerze, cenią ekologię, sport i są otwarci na przedstawicieli wszystkich narodów. – My dostaliśmy nauczkę, więc posłuchajcie naszej rady: trzymajcie się razem i starajcie być mili – przemawia do widzów o nacjonalistycznych poglądach komik.

Beata Szydło jest na NIE

Wykorzystanie w teledysku wizerunku polskiej premier to nie przypadek. Po zamachach w Brukseli Beata Szydło stanowczo opowiedziała się przeciwko przyjęciu do Polski imigrantów.

"

Rząd premier Beaty Szydło jest rządem odpowiedzialnym. Zdajemy sobie sprawę, że rząd PO-PSL podpisał zobowiązania, które wiążą nasz kraj. Natomiast nie możemy doprowadzić do sytuacji, żeby wydarzenia, które mają miejsce w krajach zachodniej Europy przeniosły się na terytorium Polski. – tłumaczył stanowisko premier rzecznik prasowy rządu, Rafał Bochenek. "

Orban ostro o imigrantach

Również premier Węgier Viktor Orban od początku kryzysu imigracyjnego w Europie ostro sprzeciwia się przyjmowaniu uchodźców w Europie. Zdaniem Orbana, uchodźcy nie chcą dostać się do Polski, Węgier czy Estonii. 

"

Wszyscy chcieliby do Niemiec. Jeśli niemiecka kanclerz nalega na to, żeby nikt nie opuszczał Węgier bez zarejestrowania, to my będziemy ich rejestrować" – zapowiedział jeszcze pod koniec 2015 roku Orban. "

Węgierski polityk uważa, że „uchodźcy to sprawa Niemiec” i ten problem powinna rozwiązać Angela Merkel.

Grecy odsyłają uchodźców do Turcji

4 kwietnia 2016 roku weszło w życie porozumienie UE z Turcją, na mocy którego uchodźcy, którzy po 20 marca wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przenoszeni z tego kraju do Turcji. Za każdego Syryjczyka wydalanego z UE ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk. Władze unijne szacują, że będzie to łącznie 72 tys. osób.

To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji.

Co sądzicie o teledysku niemieckiego komika?

Radio ZET/SJ

Więcej: