Katolicki teledysk „Chrzest Polski 966” podbija sieć

„1050 dróg, 1050, lecz jedno państwo, Kościół, jeden chrzest" – śpiewają bohaterowie teledysku, który powstał z okazji jubileuszu chrztu Polski. – To był strzał w dziesiątkę – mówi w rozmowie z Radiem ZET ks. Rafał Ostrowski, reżyser i producent tego wyjątkowego nagrania.

Uroczystości upamiętniające 1050 rocznicę przyjęcia przez Polskę chrztu rozpoczną się 14 kwietnia 2016 roku i potrwają 3 dni. Zanim jednak do Gniezna i Poznania zjadą przedstawiciele rządu, prezydent Andrzej Duda oraz legat papieski, możemy poczuć muzyczny klimat, jaki towarzyszy temu wyjątkowemu świętu.

Z tej okazji Archidiecezja Poznańska i Klub Katolickich Przedsiębiorców wyszli z bardzo oryginalną inicjatywą. W sieci pojawił się teledysk nieznanego zespołu ANNO DOMINI „Chrzest Polski 966”.

Ta niskobudżetowa produkcja szturmem podbija polski internet. Zapytaliśmy ks. Rafała Ostrowskiego, który odpowiada za reżyserię i produkcję, czy spodziewał się takiej popularności klipu.

"

Pomysł powstał spontanicznie. Ks. Damian Bryl, bp pomocniczy archidiecezji poznańskiej, poprosił mnie o przygotowanie filmu, który będzie promował tegoroczny jubileusz. Ja dotąd robiłem takie produkcje, ale głównie były to wywiady. Nikt mi nie narzucił jednak formy. Poznałem Dominika Górnego i Annę Hetmańską z zespołu Anno Domini i tak narodził się teledysk „Chrzest Polski 966”. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę. - powiedział w rozmowie z Radiem ZET. "

320 tysięcy wyświetleń w ciągu 6 dni od premiery klipu w sieci mówi samo za siebie. Oczywiście ks. Rafał Ostrowski zdaje sobie sprawę, że teledysk jest bardzo prosty. – Nie mieliśmy jakiś wielkich możliwości finansowych. Ten klip powstał dzięki współpracy i życzliwości ludzi dobrej woli. – dodaje reżyser.

Co ciekawe, oficjalny hymn obchodów „Tyś jest mój Syn” Roberta Jansona ma niewiele ponad 2 tysiące wyświetleń.

Wyjątkowy jubileusz, wyjątkowe atrakcje

Już w noworocznym orędziu prezydent Andrzej Duda wspomniał o tym wyjątkowym jubileuszu i uroczystych obchodach, które będą mu towarzyszyć.

"

To wydarzenie w dużej mierze ukształtowało nasz Naród. Naród Miłujący wolność, waleczny, dumny, a jednocześnie tolerancyjny wobec innych nacji i innych wyznań. – powiedział prezydent. "

Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski Narodowy Bank Polski wyemituje banknot o nominale 20 zł. Pojawią się na nim podobizny Mieszka I oraz jego żony – Dobrawy.

Z kolei Marszałkowie Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski - wpadli na pomysł wyjazdowego posiedzenia Sejmu i Senatu. 560 posłów i senatorów w 2 pociągach pojedzie 14 kwietnia do Poznania. Będzie to uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i pierwsze w historii posiedzenie Zgromadzenia Narodowego poza Warszawą. Odbędzie się na terenie Targów Poznańskich.  

W kancelarii Sejmu już trwają przygotowania do tej operacji.

Jak podoba Wam się teledysk „Chrzest Polski 966”?

Radio ZET/SJ

Więcej: