Allegro wystawione na sprzedaż. „Kup teraz” za 2,2 mld dolarów

Największy polski serwis aukcyjny będzie miał nowego właściciela. Cena sprzedaży może wynieść nawet 9 mld złotych.

O planach sprzedaży Allegro przez południowoafrykański Naspers – fundusz traktował kupno jako kilkuletnią inwestycję – słychać już od kilku miesięcy. W 2008 roku na zakup witryny wyłożono 1,5 mld euro.

Początkowo informowano o chęci odstąpienia serwisu za zdecydowanie większa kwotę, wynoszącą 3 mld USD. Wycena wspominana we wrześniu 2016 roku opiewa na 2,2 mld dolarów.

Jak wynika z doniesień agencji Reuters, złożono już co najmniej 4 oferty kupna, złożone przez amerykańskie fundusze inwestycyjne. Wcześniej pojawiały się informacje o wyrażeniu zainteresowania Allegro przez Alibabę, chińskiego giganta prowadzącego między innymi serwis Aliexpress, który ma zamiar otworzyć w Polsce biuro.

Polski serwis aukcyjny stanowiłby dla Chińczyków znakomity przyczółek na podbój naszej części Europy – Allegro prowadzi także działalność w krajach ościennych. Platforma aukcyjna zadebiutowała także w Niemczech, wchodząc na tamtejszy rynek z ciekawą strategią – kupować mogą Niemcy, towary wystawiać tylko Polacy.