Giganci chcą produkować auta elektryczne w Polsce

Cztery największe firmy energetyczne w Polsce chcą wspólnie zainwestować w produkcje samochodów elektrycznych. Do spółki ElectroMobilityPoland mają przystąpić PGE, Tauron, Enea i Energa.

Zamiary gigantów energetycznych poznaliśmy dzięki wnioskowi do UOKiK – urząd musiał wydać zgodę na stworzenie nowej firmy przez przedsiębiorstwa, których łączny obrót w roku poprzednim przekroczył 50 mln euro. Producenci energii obracają miliardami.

O celach spółki napisano wprost:

"

Celem spółki ma być stworzenie podstaw ekonomiczno-organizacyjnych, technologicznych naukowych do kreacji i rozwoju elektromobilności w Polsce, a w szczególności budowa prototypu i uruchomienie masowej produkcji osobowych samochodów elektrycznych w wybudowanym zakładzie produkcyjnym, z jak najszerszym udziałem krajowych kooperantów. "

Zakłady energetyczne mają nadzieję nie tylko odbudować polski przemysł motoryzacyjny, ale także zapewnić sobie przy tym duży i stały popyt na energię dzięki ładowaniu akumulatorów w dużej liczbie elektrycznych pojazdów.

Według planów przedstawionych w czerwcu 2016 roku przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, za 10 lat po polskich drogach ma się poruszać milion aut elektrycznych.