Czy dzięki zamykaniu aplikacji smartfon działa dłużej na baterii?

Na smartfonie mamy często uruchomionych kilka aplikacji jednocześnie. Czy ich zamknięcie zaowocuje dłużej pracującym telefonem?

Na smartfonach z Androidem oraz na iPhone’ach można łatwo sprawdzić, jakie aplikacje zostały wcześniej uruchomione, a po przełączeniu się na inny program są nadal przechowywane w pamięci. Zdrowy rozsądek podpowiada, że jeśli się je zamknie, smartfon powinien zużywać mniej energii i dzięki temu dłużej pracować na jednym ładowaniu.

Jak się jednak okazuje – to przekonanie jest błędne. Większość programów uruchamianych na telefonach po przełączeniu się na inną aplikację jest zamrażana – jej dane znajdują się w pamięci, ale działanie programu jest wstrzymane. Dzięki temu można szybko i prosto ją przywrócić – i to dokładnie w tym samym miejscu, w którym została pozostawiona.

Jeśli program zostanie całkowicie zamknięty, jego ponowne uruchomienie skonsumuje zdecydowanie więcej energii, niż pozostawienie go w pamięci. Lepiej więc nie zamykać aplikacji - dzięki  temu telefon w mniejszym stopniu wyczerpie baterię. Od tej reguły są oczywiście wyjątki.

Wśród nich znajdują się aplikacje nawigacyjne i mapy, a także przeglądarki internetowe (Chrome) i aplikacje społecznościowe (Facebook).

Oszczędzanie energii podczas działania smartfona nie obroni jednak przed koniecznością jego częstego ładowania - obliczyliśmy, ile kosztuje roczna dostawa prądu do telefonu. Można się nieźle zdziwić.

Więcej: