Udany atak hakerów. Zagrożeni wszyscy polscy internauci

Internetowym przestępcom udało się włamać na serwery Gemiusa, prowadzącego statystyki odwiedzin dla największych polskich stron internetowych. Hakerzy mogli podmienić wykorzystywane do tego skrypty na własne, instalujące złośliwe oprogramowanie.

Jak informuje Gemius w wydanym komunikacie, w sierpniu 2016 roku doszło do co najmniej 5 udanych ataków, po których intruzi mogli ingerować w pliki znajdujące się na serwerach. Część z nich wykorzystywana jest do mierzenia ruchu na stronach www – gdy użytkownik odwiedza monitorowaną witrynę, wysyłany jest do niego skrypt mający umożliwić zliczanie odwiedzin.

Jeśli atakującym udałoby się podmienić otrzymywane przez internautów pliki, byłoby to najbardziej niebezpieczne zdarzenie w historii polskiego internatu. Zagrożeni byliby praktycznie wszyscy internauci – wystarczyłoby po prostu wejść na stronę popularnego portalu.

Jak poinformowało przedsiębiorstwo, o sprawie została zawiadomiona prokuratura.

"

Potwierdzamy, że w sierpniu wychwyciliśmy atak hakerski. Klienci zostali poinformowani o sytuacji. Serwery i dane zostały zabezpieczone. Danym klientów nic nie grozi i są całkowicie bezpieczne. Współpracujemy z prokuraturą. "

Gemius nie podał informacji, czy hakerom udało się dokonać takiej podmiany. Z komunikatu wysyłanego do klientów wynika, że dane zbierane za pomocą skryptów są bezpieczne i raczej nie zostały zmienione, podczas gdy nie ma pewności co do bezpieczeństwa używanych w serwisie haseł.

Przedsiębiorstwo zalega jak najszybszą modyfikację zabezpieczeń konta klienta oraz – jeśli hasło było używane także w innych serwisach – zmienienie go także na tamtych stronach.