Nowy, 7-osobowy Peugeot 5008

Francuzi kontynuują ofensywę w segmencie crossoverów i SUV-ów. Do rodziny pseudoterenówek już wkrótce dołączy nowy 5008.

Klienci francuskiego producenta samochodu będą mogli przebierać w takich modelach jak 3008 – stanowiący konkurencję dla bestsellerowego Qashqaia – 2008 oraz 5008. W stosunku do swoich mniejszych i starszych braci, najnowszy model będzie mógł na swoim pokładzie pomieścić do 7 osób.

Patrząc na to auto już na pierwszy rzut oka widać, że to SUV z krwi i kości. Tym samym Peugeot zerwał z wizerunkiem poprzednika, stanowiącego osobliwe połączenie vana z crossoverem.

5008 powstał w oparciu o płytę modularną koncernu PSA – EMP2. Druga generacja zyskała 16,5 cm długości i 11 cm szerokości. Dzięki temu pasażerowie drugiego rzędu mogą liczyć na dodatkowe 60 mm przestrzeni na nogi. Zarówno środkowe jak i tylne fotele można złożyć, a nawet nawet wyjąć. Jednak zważywszy na pokaźną przestrzeń bagażową, kwestionować można zasadność takich decyzji.

Ten SUV mierzący 4,6 m długości pomieści nawet 1065 litrów w odmianie 5-drzwiowej, co jest rekordowym wynikiem w klasie. Z kolei po złożeniu siedzeń, w Peugeocie pomieszczą się przedmioty o długości do 3,2 metrów!

Auto może być napędzane między innymi 1,2-litrowym silnikiem benzynowym 130-konnym, dostępnym z 6-biegową skrzynią ręczną lub przekładnią automatyczną. Mocniejszy wariant o pojemności 1,6 litra generuje 165 KM i współpracuje wyłącznie z automatem o 6 przełożeniach.

Spośród jednostek wysokoprężnych do wyboru są 1,6-litrowy silnik w wariantach 100 lub 120 KM (ten pierwszy z 5-biegową skrzynią) oraz 2-litrowy o mocy 150 lub 180 KM. Moment obrotowy przenoszony jest na przednie koła za pośrednictwem systemu Advanced Grip Control oferującego 5 różnych trybów jazdy – Normal, Snow (śnieg), Mud (błoto), Sand (piasek) i ESP Off.

Niezależnie od wersji, każdy model ma w standardzie być wyposażony w obszerny pakiet systemów bezpieczeństwa i asystentów, ostrzegających o ryzyku kolizji lub minimalizujących jej ewentualne skutki.

Zupełnie nowy Peugeot 3008 zostanie oficjalnie pokazany podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu już 28 września 2016 roku.