Robot zoperował ludzkie oko. Rewolucyjny zabieg

Brytyjskim chirurgom udało się przeprowadzić pierwszą na świecie operację oka, w czasie której wykorzystano robota. Jak przekonują, ich osiągnięcie otwiera nowy rozdział w medycynie.

Operację wykonał zespół ze szpitala w Oxfordzie. – To jest przyszłość chirurgii oczu – chwali się prof. Robert MacLaren, który brał udział w zabiegu. Jak tłumaczy, choć lasery i specjalistyczne mikroskopy pozwalają lekarzom na obserwowanie nawet najmniejszych zmian, problemem pozostają ograniczenia ludzkiego organizmu i precyzji ręki chirurga.

Operację przeprowadzono u 70-letniego księdza z poważnymi zmianami na siatkówce. Wewnątrz oka zaczęła powstawać mająca setne milimetra grubości błona, która powodowała zaburzenia wzroku. Jak pisze „Guardian”, wykonanie podobnej operacji przez człowieka jest niezwykle trudne. Brytyjczycy wykorzystali więc sterowanego dżojstikiem i panelem dotykowym robota, zdolnego do wykonywania niezwykle precyzyjnych ruchów.   

Operacja się udała, a pacjent zapewnia, że jego wzrok się poprawił. Teraz lekarze chcą przejść do kolejnej fazy testów nowej metody. Będzie ona polegała na wykorzystaniu robota do wstrzyknięcia leku w siatkówkę.

Radio ZET/"Guardian"/MW

Więcej: