Ile kosztuje ładowanie smartfona przez cały rok?

Podłączany do ładownia każdej nocy smartfon zużywa energię. Policzyliśmy, jaki jest koszt prądu zużywanego na ładowanie przez cały rok. Zgadniecie, jaka to kwota?

Na egzemplarz testowy został wybrany telefon z baterią o pojemności 3000 mAh. Pomiary polegające na sprawdzaniu miernikiem umieszczonym między ładowarką a gniazdkiem ilości energii pobieranej w ciągu nocy uśredniono, otrzymując wynik 19,2 Wh – tyle potrzeba na uzupełnienie akumulatora w smartfonie do pełna.

Po przemnożeniu tej wartości przez 365 otrzymujemy 7 kWh – tyle energii potrzeba na codzienne ładowanie smartfona przez rok. Oznacza to, że za utrzymanie działania telefonu trzeba zapłacić (zakładając najdroższą ofertę taryfy energetycznej G11) 4,5 złotego.

Do tej sumy należy doliczyć koszt energii zużywanej przez pozostawianą w gniazdku ładowarkę – używając tej samej techniki pomiarowej i wyłączając już wyceniony czas z podpiętym telefonem otrzymujemy wynik wynoszący 64 grosze w skali roku.

5 zł 14 gr – tyle trzeba zapłacić za prąd zużyty (i zmarnowany przez podłączoną na stałe ładowarkę) na uzupełnienie poziomu energii w akumulatorze smartfona w ciągu roku.

Waszym zdaniem to mało czy dużo?

Więcej: