TVP ma sposób na zmuszenie do płacenia abonamentu RTV

Prezes TVP stwierdził, że należy „automatycznie domniemywać” posiadanie przez każdego telewizora i na tej podstawie pobierać abonament RTV. Osoby, które wybrały życie bez odbiornika TV musiałyby to udowodnić.

Teoretycznie obowiązek opłacanie abonamentu ciąży na każdym gospodarstwie domowym, w których znajduje się telewizor lub radio. W praktyce jednak daninę na publiczne media płaci tylko 12,5% zobowiązanych, których nie przeraża nawet wizja opłacenia kary w wysokości 1500 zł, jeśli zostaną przyłapani na uchylaniu się od spełniania tego obywatelskiego obowiązku.

Być może liczą oni na skuteczność sposobu na unieważnienie roszczeń wysuwanych przez Pocztę Polską – podobno wystarczy napisać proste pismo.

Jacek Kurski – prezes Telewizji Polskiej – zdradził, że nadawca publiczny ma pomysł na rozwiązanie tego problemu. W treści napisanej przez siebie ustawy TVP wpisało założenie automatycznego domniemania posiadania telewizora i co za tym idzie – objęcia obowiązkiem płacenia abonamentu.

Jeśli ktoś nie ma w domu odbiornika, musiałby zgłosić ten fakt Poczcie Polskiej, która po zweryfikowaniu faktu mogłaby odstąpić od pobierania opłat.

Wśród innych rozwiązań mających pomóc znaleźć osoby, które nie płacą abonamentu RTV jest zwrócenie się o listy klientów do telewizji kablowych i satelitarnych. Jeśli ktoś wykupuje dostęp do kanałów TV – zapewne posiada telewizor, na którym je ogląda.

Abonament RTV miał być zastąpiony opłatą audiowizualną – przepisy znowelizowanej ustawy medialnej muszą jednak zostać zaakceptowane przez UE, przez co wprowadzenie ich w życie zostało opóźnione. W międzyczasie inspektorzy Poczty Polskiej zaczęli szukać po domach niezarejestrowanych odbiorników.

Płacicie abonament RTV?