Ile tak naprawdę kosztuje iPhone 7?

W sklepie za nowy telefon Apple trzeba zapłacić 3349 zł – wyprodukowanie iPhone’a 7 kosztuje jednak producenta kilka razy mniej.

Wycenę komponentów użytych w najnowszym smartfonie Apple przygotowała firma analityczna IHS Markit, która dosłownie rozłożyła telefon na części i oszacowała dla każdej z nich wartość rynkową. Jak się okazało, iPhone 7 jest tańszy w produkcji niż Samsung Galaxy S7.

W USA za podstawowy model iPhone 7, wyposażony w 32 GB pamięci i pojedynczy aparat fotograficzny trzeba zapłacić 649 dolarów. Po zliczeniu cen poszczególnych części i kosztu produkcji otrzymano kwotę wielokrotnie niższą.

Najdroższym elementem telefonu okazał się być wyświetlacz, wyceniona na 42 dolary. Procesor Apple A10 – zachwalany podczas premiery telefonów jako najszybszy na świecie – kosztuje producenta 26,9 dolara. Przedni i tylny aparat fotograficzny to 19 dolarów, za akumulator zaś Apple płaci zaledwie 2,5 dolara.

Ostateczny koszt wyprodukowania iPhone’a 7 (wraz z kablem, słuchawkami i ładowarką znajdującą się w pudełku) został oszacowany na 225 dolarów. W przeliczeniu na złote po kursie obowiązującym 21 września 2016 roku, Apple płaci za oferowany za 3349 zł telefon zaledwie 865,5 zł. Materiały potrzebne do wyprodukowania Samsunga Galaxy S7 zostały wycenione na 1020 zł.

Warto jednak pamiętać, że oprócz samego kosztu podzespołów producent musi sfinansować proces projektowania smartfonów, wykupić kampanie reklamowe oraz opłacić transport z Chin do docelowego sklepu.