Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rasistowska reklama Dove? Koncern przeprosił. Niesmak pozostał

10.10.2017 14:17

Znana na całym świecie marka kosmetyków Dove znalazła się w ogniu krytyki po emisji w Stanach Zjednoczonych reklamy, w której czarnoskóra kobieta zamienia się (oczywiście po użyciu balsamu Dove) w białą.

Rasistowska reklama Dove? Koncern przeprosił. Niesmak pozostał fot. Dove/YouTube

W internecie zawrzało. „Czy Dove powołuje się na wielowiekowy stereotyp, że czarna jest brudna, a biała jest czysta? Czy taka czarna skóra może lub powinna być oczyszczona?” – zapytała w mediach społecznościowych znana makijażystka Naomi Blake.

Koncern Unilever zareagował niemal natychmiast po pojawieniu się tego typu komentarzy. Reklama została usunięta z oficjalnego profilu marki. Firma zapowiedziała również, że wykorzysta opinie internautów w przyszłości przy tworzeniu komunikacji w social mediach. Czy tak będzie? Czas pokaże.

Marissa Solan, rzeczniczka prasowa Dove przyznała, że reklama miała promować Dove Body Wash jako produkt, który jest przeznaczony dla każdej kobiety. – Jednak się pomyliliśmy i obraziliśmy wiele osób – przyznała Solan.

Niestety, to nie pierwszy raz, gdy marka Dove przekonuje, że ciemny odcień skóry jest tym gorszym. Dwa lata temu w reklamie kremu Dove podano niefortunnie, że jest on przeznaczony do „normalnej i ciemnej skóry”.

RadioZET.pl/SI

Oceń