Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Te dwa polskie miasta znalazły się w rankingu najbardziej eleganckich miast

30.10.2017 14:43

Dwa polskie miasta zostały zaliczone do grupy najbardziej eleganckich miast świata. Ranking stworzono w oparciu o kryteria takie jak dziedzictwo historyczne, atrakcyjność turystyczna, architektura czy moda.

Kraków fot. Pixabay

Ranking 80 miast przygotowany został przez Zalando we współpracy z tysiącami znawców mody, ekspertów z zakresu architektury i nie tylko. Te miasta, które znalazły się w zestawieniu, wybrane zostały spośród 400. Na szczycie uplasowały się Paryż, Londyn, Wiedeń, Wenecja, Florencja, Barcelona, Nowy Jork czy Mediolan. Ale nie zabrakło też miast z Polski.

O których mowa i na których miejscach się znalazły? Na całkiem wysokiej, 27 pozycji (na 80) znalazł się Kraków. Jurorzy przyznawali miastom od 0 do 5 punktów w danych kategoriach. Kraków nigdzie nie dostał najwyższej noty, ale 4.66 dostał jako pożądany kierunek turystyczny oraz 4.15 za piękno architektury. Gród Kraka zyskał ogólną notę 3.16.

1

Drugim z polskich miast, które znalazły się w omawianym zestawieniu, jest Warszawa z łączną średnią liczbą punktów, wynoszącą 1.87. Podobnie jak w przypadku Krakowa, najwięcej punktów nasza stolica dostała za architekturę (3.73). Druga największa liczba punktów przypadła za dostępność (łatwość znalezienia lokalu, ceny itp.) - 2.53. Warszawa znalazła się na pozycji nr 58.

Na dalszych miejscach uplasowały się m.in. Budapeszt, Marakesz, Berlin, Moskwa czy Lizbona. Dla porównania, 3 miasta na samym szczycie - Paryż, Londyn i Wiedeń - uzyskały odpowiednio 4.37, 4.16 i 4.13 punktu. Choć naszym miastom do czołówki daleko, to z pewnością ich obecność w rankingu jest miłą niespodzianką.

1

Całe zestawienie dostępne jest tutaj.

RadioZET.pl/lonelyplanet.com/SA

Oceń
Tagi