Zamknij

1 listopada 2019 - POST: czy w piątek we Wszystkich Świętych obowiązuje post?

Jolanta Waligóra
31.10.2019 10:03
1 listopada 2019 - POST: czy w piątek we Wszystkich Świętych obowiązuje post?
fot. PIXABAY

Czy 1 listopada 2019 jest post? Informacji na temat tego, czy w piątek we Wszystkich Świętych obowiązuje post, poszukuje w sieci wielu wiernych. Nie wszyscy bowiem wiedzą, czy w to święto kościelne powinniśmy powstrzymać się od jedzenia mięsa lub ograniczyć liczbę spożywania posiłków. Sprawdzamy, czy 1 listopada 2019 post obowiązuje, czy też nie.

1 listopada 2019 - czy post obowiązuje? Czy w piątek, kiedy to przypada Wszystkich Świętych, trzeba pościć? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o poście w piątek 1 listopada 2019.

1 listopada - post: czy w piątek we Wszystkich Świętych jest post?

Informacji na temat tego, czy jest post 1 listopada 2019, poszukuje wielu wiernych. Tradycyjnie w każdy piątek w roku powinno się pościć, czyli powstrzymywać się od jedzenia mięsa. Wątpliwości dotyczące tego, czy obowiązuje post w piątek 1 listopada 2019, wynikają przede wszystkim z faktu, że w tym terminie przypada święto kościelne, jakim jest Wszystkich Świętych. Otóż - jak czytamy w Kodeksie prawa kanonicznego - w wyjątkowych sytuacjach post w piątek nie obowiązuje.

Odpust zupełny - co to jest i jak oraz kiedy można go uzyskać 2019? [WARUNKI]

Post 1 listopada 2019 - czy obowiązuje?

Kanon 1251 Kodeksu prawa kanonicznego mówi jasno - wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Z uwagi na to, że w piątek przypada uroczystość Wszystkich Świętych, to 1 listopada 2019 post nie obowiązuje. Oznacza to, że w tym terminie, mimo że jest to piątek, nie trzeba zachowywać wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Msza we Wszystkich Świętych - czy jest obowiązkowa, ile trwa i jak przebiega?

RadioZET.pl/www.pch24.pl/JW