Zamknij

1 marca 2018: jakie święto jest tego dnia?

Redakcja
28.02.2018 19:16
1 marca 2017
fot. YouTube

Dlaczego 1 marca wiszą flagi? Jakie święto tego dnia obchodzimy?

Dlaczego 1 marca na budynkach wiszą flagi? - zastanawiają się niektórzy internauci. W tym dniu obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jest to święto ustanowione stosunkowo niedawno - w 2011 roku. W tym roku dzień obchodzony będzie już po raz ósmy.

1 marca: Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowiony został dla uczczenia pamięci "żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia". Geneza tego święta związana jest z uchwałą Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z 2001 roku, kiedy to uznano "zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski" i oddano tym hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji "Wolność i Niezawisłość".

Dopiero w 2010 roku inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął prezydent Lech Kaczyński. Proces legislacyjny zakończył się rok później, kiedy to prezydent Bronisław Komorowski podpisał odpowiednią ustawę, która wkrótce została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Czy 1 marca jest wolny od pracy?

Choć Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest świętem państwowym, nie jest to jednocześnie dzień wolny od pracy czy szkoły.

Święto obchodzone jest 1 marca w nawiązaniu do wydarzeń z 1951 roku, kiedy to w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

RadioZET.pl/SA