Zamknij

1 sierpnia 2021: niedziela handlowa czy nie? Sklepy otwarte 1.08.2021 [BIEDRONKA, LIDL, ŻABKA]

26.07.2021 13:14
1 sierpnia 2021: niedziela handlowa czy nie? Sklepy otwarte 1.08.2021 [BIEDRONKA, LIDL, ŻABKA]
fot. SHUTTERSTOCK

Czy 1 sierpnia 2021 jest niedziela handlowa? Informacji na ten temat szuka wiele osób, a szczególnie wszyscy ci, którzy planowali zrobić większe zakupy spożywcze w najbliższy weekend i już teraz zastanawiają, czy będzie to możliwe. Przedstawiamy szczegóły oraz sprawdzamy, jakie sklepy będą otwarte w niedzielę, 1 sierpnia 2021 roku.

1 sierpnia 2021 - niedziela handlowa czy nie? Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą czynne? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, czy 1 sierpnia jest niedziela handlowa 2021 i czy otwarte będą takie sklepy jak Biedronka, Lidl, Auchan, Kaufland, Tesco, Żabka, Globi, Lewiatan itp.

1 sierpnia 2021: niedziela handlowa czy nie?

Informacje na temat tego, czy 1 sierpnia 2021 jest niedziela handlowa, szczególnie interesują wiele osób. Nic dziwnego, nie każdy w końcu wie, w które niedziele obowiązuje zakaz handlu, a w które sklepy są normalnie czynne.

W sierpniu wypada jedna niedziela, kiedy mogą być otwarte sklep - na koniec miesiąca. Oznacza to, że 1 sierpnia jest niedziela niehandlowa. W tym terminie nieczynne będą supermarkety (m.in. Biedronka, Lidl, Tesco, Auchan, Carrefour, Netto, Kaufland), galerie handlowe, drogerie oraz pozostałe punkty usługowe.

Niedziele handlowe 2021 - KALENDARZ, DATY: kiedy sklepy czynne w niedzielę? [LISTA]

sierpien-100

Sklepy otwarte w niedzielę niehandlową 1 sierpnia 2021 - Biedronka, Lidl, Tesco, Żabka

Jak już wspominaliśmy, sklepy 1 sierpnia 2021 będą zamknięte. Nie oznacza to jednak, że w ten dzień nieczynne będą wszystkie placówki. W niedzielę niehandlową otwarte mogą być m.in.: sklepiki osiedlowe, Żabki, Lewiatany, Freshmarkety czy sklepy sieci Globi.

W tej sytuacji decyzję dotyczącą otwarcia sklepu podejmuje właściciel lub ajent sklepu. Informacja o otwarciu w niedzielę zazwyczaj jest na kilka dni wcześniej wywieszana na drzwiach lokalu. W przeciwnym wypadku warto zapytać o godziny otwarcia sprzedawcy.

Dodatkowo ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje kilkanaście wyjątków. W niedzielę niehandlową otwarte mogą być m.in. lodziarnie, cukiernie, piekarnie, sklepy z pamiątkami czy kwiaciarnie. Czynne mogą być także placówki pocztowe oraz sklepy na dworcach (w zakresie bezpośredniej obsługi podróżnych).

Przypomnijmy, że ustawa o zakazie handlu w niedzielę zaczęła obowiązywać z początkiem marca 2018 roku. Zgodnie z zapisami tylko pierwsza i ostatnia niedziela w każdym miesiącu była handlowa. Po raz pierwszy sklepy zostały zamknięte 11 marca.

W kolejnych latach pojawiły się większe ograniczenia. W 2019 roku niedziele handlowe wypadały tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu i w dodatkowe dni przed świętami. Od 2020 roku handel obowiązywał tylko w dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, w jedną przed Wielkanocą i dodatkowo w cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Z kolei w 2021 wypadnie siedem niedziel handlowych - w styczniu, marcu, kwietniu, czerwcu, sierpniu oraz grudniu.

RadioZET.pl