Zamknij

12 listopada wolny: dla kogo? Handel, służba zdrowia, sklepy [USTAWA]

Redakcja
08.11.2018 12:46
Flaga Polski
fot. Pixabay

Dla kogo 12 listopada 2018 jest wolny? Po podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy, ustanawiającej 12.11. jednodniowym świętem państwowym z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej zapanował chaos. Kto będzie miał wolne 12 listopada? Czy sklepy będą zamknięte? Czy dzieci idą do szkoły? Jak funkcjonować będzie służba zdrowia? Sprawdzamy, co dokładnie na ten temat mówi ustawa.

12 listopada wolny: dla kogo?

Ustanowienie poniedziałku 12 listopada dniem wolnym od pracy oznacza, że  tego dnia funkcjonować będziemy tak, jak we wszystkie inne dni świąteczne. Niestety, nie wszyscy będą mieli wolne. Początkowo ustawa przyjęta przez sejm zakładała, że 12.11 będzie wolne od pracy, ale jednocześnie, że nie będą obowiązywać zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta. Założenia te spowodowały duży chaos.

Sklepy 12 listopada: handel zakazany

Po przyjęciu przez sejm poprawek do wcześniejszej ustawy, przyjęto obowiązywanie zakazu handlu 12.11. Sklepy tego dnia będą zamknięte - podobnie jak w niedzielę 11.11. Zakupów w marketach nie zrobimy zatem przez dwa dni. Jednak - tak jak w przypadku innych świąt - zgodnie z przepisami, sklepy, w których za ladą staną właściciele, będą mogły być otwarte. Oznacza to, że zakupy zrobimy w większości osiedlowych sklepów oraz wielu mini-marketach franczyzowych, jak np. Żabka czy Fresh Market.

12 listopada wolny: służba zdrowia, przychodnie

Cały czas kontrowersje wzbudza fakt ustanowienia dnia wolnego, który nie będzie wolnym m.in. dla pracowników służby zdrowia. Przychodnie będą więc czynne. Pielęgniarki, a także wszyscy pracownicy, których praca związana jest z ochroną życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia i środowiska albo usunięcia awarii (pracownicy ochrony, ratownicy medyczni, strażacy itp) 12 listopada będą pracować.

Lista zawodów, których wykonywanie dozwolone jest w święta, znajduje się w kodeksie Pracy. Z jego zapisów wynika, że poza wymienionymi powyżej zawodami, na wolne 12.11. liczyć nie mogą pracownicy zatrudnieni w systemie, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta, pracownicy transportu i spedycji, komunikacji, a nawet osoby świadczące usługi z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Zatem osób, dla których 12 listopada nie będzie wolny od pracy, jest bardzo wiele.

12 listopada: szkoły

Z wolnego od szkoły 12.11. z pewnością ucieszą się dzieci oraz pracownicy oświaty. Zgodnie z przepisami dla szkół i przedszkoli będzie to dzień wolny od zajęć.

Kto idzie do pracy 12.11.? 

Zgodnie z Kodeksem pracy w święta praca dozwolona w następujących przypadkach:

1) w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, 2) w ruchu ciągłym, 3) przy pracy zmianowej, 4) przy niezbędnych remontach,
5) w transporcie i w komunikacji, 6) w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych, 7) przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, 8) w rolnictwie i hodowli, 9) przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:
a) zakładach świadczących usługi dla ludności,  
b) gastronomii,  
c) zakładach hotelarskich,  
d) jednostkach gospodarki komunalnej,  
e) zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,  
f) jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zapewniających całodobową opiekę,  
g) zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,  
10) w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

RadioZET.pl/SA