Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

12 potraw wigilijnych: symbolika i lista tradycyjnych potraw na Wigilię

24.12.2018 08:40

12 potraw wigilijnych - ich symbolika i lista dań, które tradycyjnie powinny pojawić się na wigilijnym stole to tematy bardzo popularne w sieci w okresie przygotowań do Bożego Narodzenia. Dlaczego w Wigilie jemy karpia, co oznacza mak oraz inne potrawy wigilijne? Symbolikę dań oraz listę potraw można znaleźć poniżej.

12 potraw wigilijnych: symbolika i lista tradycyjnych potraw na Wigilię fot. MONKPRESS/East News

Potrawy wigilijne: 12 tradycyjnych potraw i symbolika niektórych z nich. Co oznacza mak i grzyby na Wigilii? Skąd wzięła się tradycja 12 potraw na wigilijnym stole? Odpowiadamy na przedświąteczne pytania związane z przygotowaniem kolacji wigilijnej, czyli czego nie może zabraknąć na wigilijnym stole i jaka jest symbolika 12 potraw wigilijnych.

» Wigilia - czy jest post 24 grudnia, czy można jeść mięso? «

Potrawy wigilijne - 12 tradycyjnych potraw [SPIS]

12 potraw na Wigilię - zgodnie z tradycją właśnie taka liczba dań powinna znaleźć się na świątecznym stole. Wśród nich nie może zabraknąć m.in. śledzi, barszczu czerwonego z uszkami, zupy grzybowej czy makowca. 12 potraw wigilijnych symbolizować ma płody ziemi, a uczestnicy kolacji, by zapewnić sobie szczęście przez cały nadchodzący rok, powinni skosztować każdego dania.

» Potrawy wigilijne: nowoczesne - PRZEPISY na dania w nowej odsłonie «

12 POTRAW WIGILIJNYCH - SPIS 

 1. Barszcz czerwony z uszkami
 2. Śledzie
 3. Karp
 4. Kutia
 5. Kapusta wigilijna (z grochem)
 6. Kompot z suszu
 7. Pierogi z kapustą i grzybami
 8. Zupa grzybowa
 9. Kluski z makiem
 10. Piernik
 11. Makowiec
 12. Chleb

» Zupa grzybowa na Wigilię - PRZEPISY na zupę grzybową Gessler, Wachowicz «

» Barszcz czerwony wigilijny na zakwasie Magdy Gessler [TRADYCYJNY PRZEPIS]

12 potraw wigilijnych: SYMBOLIKA tradycyjnych potraw na Wigilię

Jaka jest symbolika potraw wigilijnych i co oznaczają niektóre z nich? Większość ze zwyczajów pochodzi z tradycji ludowej. Niektóre z potraw miały mieć właściwości pozwalające na łączenie się z duchami przodków. Podobnie jest z innymi tradycjami i zwyczajami podczas kolacji wigilijnej. Pozostawianie miejsca i nakrycia dla wędrowca jest pozostałością ze słowiańskich wierzeń, gdzie nietkniętą część jedzenia zostawiało się dla duchów przodków. Symbolikę 12 potraw wigilijnych zamieszczamy poniżej.

 • Zupa grzybowa podawana jest w niektórych regionach Polski. Dawniej grzyby kojarzone były z siłą i zdrowiem, a w tradycji ludowej wierzono, że mają one magiczną moc. Oprócz zupy grzybowej grzyby pojawiają się także w kapuście wigilijnej, bigosie, krokietach czy pierogach.
 • Wigilia to w tradycji kolacja postna, dlatego zamiast mięsa podaje się ryby, które symbolizują Jezusa i odradzanie się do życia. Najczęściej jest to przede wszystkim smażony karp, a oprócz niego na wigilijnym stole pojawiają się różnego rodzaju sałatki rybne, ryba po grecku czy śledzie w śmietanie lub oleju, które symbolizują post i wyczekiwanie.
 • Również kompot z suszu pojawia się wśród 12 potraw wigilijnych nie bez powodu: gruszki miały zapewniać długowieczność, jabłka dawać miłość i zdrowie, a suszone śliwki odpędzały złe moce.
 • Według wierzeń ludowych mak przynosił bogactwo, dlatego tak ważnymi potrawami na wigilijnym stole są kutia, kluski z makiem czy makowiec.
 • Piernik symbolizował dobrobyt i kojarzył się z wyższym statusem społecznym.
 • Z kolei chleb jest symbolem nowego życia oraz dobrobytu. Jego spożycie podczas wigilijnej kolacji ma zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku.

» Wigilia 2018: jak przygotować stół na kolację wigilijną? [TRADYCJE, ZWYCZAJE]

» Jak zrobić zakwas z buraków na barszcz czerwony? [PRZEPISY WIGILIJNE]

RadioZET.pl/naludowo.pl/JW

Oceń