Zamknij

15 października 2019 - wolne od szkoły czy nie i czy lekcje będą odwołane?

Karolina Piotrowska
03.10.2019 14:05
15 października 2019 - wolne od szkoły czy nie i czy lekcje będą odwołane?
fot. Shutterstock

Czy 15 października 2019 jest dniem wolnym od szkoły? To pytanie zaczęło pojawiać się zarówno wśród uczniów i ich rodziców z powodu informacji o wznowienia strajku nauczycieli. Sprawdzamy, czy wtorek, 15 października lekcje odbywają się normalnie, czy jednak jest to dzień wolny i zajęcia są odwołane.

Czy 15 października 2019 wolne od szkoły? Czy tego dnia uczniowie mają zajęcia? Te pytania zadają sobie zarówno uczniowie, jak i ich rodzice. Sprawdzamy, co wiadomo na temat najbliższych dni wolnych w szkołach i czy 15 października 2019 jest dniem wolnym, czy lekcje są odwołane czy jednak zajęcia odbywają się normalnie.

Rok szkolny 2019/20 - dni wolne: kiedy ferie, przerwa świąteczna? [KALENDARZ SZKOLNY]

15 października 2019 wolne od szkoły czy jednak nie? Czy lekcje są odwołane?

Z powodu zawiłej sytuacji w szkołach z powodu strajku nauczycieli oraz w związku ze zbliżającym się wznowieniem protestów, wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, czy 15 października 2019 jest dniem wolnym od szkoły. Głównie informacji na ten temat poszukują uczniowie i ich rodzice.

Strajk nauczycieli ma rozpocząć się dokładnie we wtorek, 15 października. Poprzedziło go referendum (2 września), na którym część nauczycieli wypowiedziała się nt. przyszłego protestu. Nie wiadomo jednak, do kiedy ma potrwać strajk nauczycieli w październiku 2019. Wszystko zależy bowiem od tego, czy ZNP porozumie się z rządem w sprawie podwyżek, a także czy będą go chcieli sami nauczyciele. 

Związkowcy już zapowiedzieli, że odmawiający wykonywania swoich obowiązków nauczyciele nie będą m.in. wyjeżdżali na zielone szkoły, wycieczki i prowadzili zajęć pozalekcyjnych.

Choć strajk nauczycieli zostanie wznowiony, we wtorek, 15 października 2019 lekcje w szkołach powinny się odbyć.

Strajk nauczycieli: postulaty [PAŹDZIERNIK 2019, STRAJK WŁOSKI]

Czy 15 października odbędą się zajęcia w szkołach i na czym polega strajk nauczycieli?

We wtorek, 15 października 2019 wolne od szkoły nie będzie obowiązywać uczniów pomimo strajku nauczycieli. Zajęcia mają odbywać się zgodnie z planem. 

Nauczyciele we wtorek, 15 października zaczynają "bezterminową akcję protestacyjną, polegającą na wykonywaniu tylko tych czynności, tych zadań, tych obowiązków, które po pierwsze mieszczą się w 40-godzinnym wymiarze pracy nauczyciela, a po drugie, które są opisane w przepisach prawa oświatowego" - powiedział Sławomir Broniarz, szef ZNP, na konferencji prasowej. 

- Natomiast nie będziemy wykonywali tego, co stało się pewną normą zwyczajową, prawem niepisanym, co weszło w krew i przyzwyczajenia tych, którzy kierują polską edukacją – podkreślił. Wśród tych zadań wymienił m.in. wyjazdy na wycieczki szkolne, zielone szkoły, czy też prowadzenie kół zainteresowań i zajęć pozalekcyjnych.

Strajk nauczycieli: październik 2019. Od kiedy będzie? [ZNP]

Najbliższy dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły wypadnie 1 listopada 2019. Jest to Dzień Wszystkich Świętych i w tym roku będziemy obchodzić to święto w piątek. Oznacza to, ze zarówno uczniowie, jak również ich rodzice będą mogli cieszyć się z pierwszego długiego weekendu w aktualnym roku szkolnym.

Szczegółowych informacji na temat innych dni wolnych w szkołach w najbliższym czasie należy szukać na stronach internetowych placówek lub na tablicach ogłoszeń w szkołach.

Strajk włoski nauczycieli: co to jest? Na czym polega? [PAŹDZIERNIK 2019]

RadioZET.pl/KP