Zamknij

15 sierpnia 2018: święto - jakie i jak je obchodzimy 15.08.?

Redakcja
14.08.2018 11:11
15 sierpnia 2018: święto - jakie i jak je obchodzimy 15.08.?
fot. PIXABAY

15 sierpnia 2018 przypadają dwa święta - jedno kościelne, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Boskiej Zielnej, drugie państwowe - Święto Wojska Polskiego. Jak je obchodzimy w Polsce i co w ten dzień dzieje się w kraju? Sprawdzamy najważniejsze informacje.

15 sierpnia 2018 - jakie święto 15.08.? Sprawdzamy, jak obchodzi się Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego w Polsce.

15 sierpnia 2018: święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

15 sierpnia 2018 przypada Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Boskiej Zielnej. Jest to święto kościelne, które obchodzone jest od V wieku. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich w tym dniu czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i roślinności. Święto 15 sierpnia w całym kraju obchodzone jest bardzo uroczyście, jednak największe uroczystości są w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na Jasnej Górze. W pierwszym miejscu odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, do drugiego zaś w tym dniu zmierzają pielgrzymki z całej Polski. W niektórych częściach kraju wiąże się ono ze świętem dożynek.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia to święto liturgiczne. Wniebowzięcie to jeden z czterech dogmatów dotyczących Maryi. Mówi on o tym, że po zakończeniu ziemskiego życia, jej ciało i dusza mocą Boga zostały wzięte do nieba. Dogmat ten uznawany jest tylko i wyłącznie w Kościele katolickim.

Wiele osób zastanawia się także, czy 15 sierpnia 2018 jest wolne. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. Informację na temat tego, jakie sklepy w tym terminie będą otwarte można znaleźć w linku poniżej.

» Sklepy otwarte 15 sierpnia 2018. Gdzie zrobimy zakupy w Święto? «

15 sierpnia 2018 - jakie święto państwowe? [ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO]

15 sierpnia 2018 przypada także Święto Wojska Polskiego. Jest to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, które obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem najwyższych władz państwowych honorowa zmiana warty. Program obchodów i uroczystości zamieszczamy w poniższym linku.

» Święto Wojska Polskiego 2018 - Warszawa: program obchodów i uroczystości «

W święto 15 sierpnia 2018 ulicami Warszawy przejdzie także defilada wojskowa

RadioZET.pl/JW