Zamknij

15 sierpnia 2020 - MSZA: czy jest obowiązkowa i co się święci? [MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ]

14.08.2020 15:05
15 sierpnia - MSZA: czy jest obowiązkowa, co się święci i jak przebiega? [MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ]
fot. SHUTTERSTOCK

Msza 15 sierpnia jest bardzo uroczysta. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich tego dnia czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i roślinności. Co się święci 15.08.2020 i czy msza w Matki Boskiej Zielnej jest obowiązkowa? Szczegółowe informacje można znaleźć poniżej.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - MSZA: czy trzeba iść do kościoła? Czy msza jest obowiązkowa? Jak przebiega? Co się święci 15 sierpnia? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, co warto wiedzieć o mszy w Matki Boskiej Zielnej 15.08.2020.

Czy msza 15 sierpnia jest obowiązkowa? [WNMP]

Informacji na temat tego, czy msza 15 sierpnia 2020 jest obowiązkowa, rokrocznie wraz z początkiem sierpnia szuka wielu wiernych. Kodeks Prawa Kanonicznego jasno mówi, że w niedziele oraz w święta nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy. Msza 15 sierpnia w Matki Boskiej Zielnej ma charakter wyjątkowy i należy do świąt nakazanych. Oznacza to, że wierni w tym dniu zobowiązani są do uczestnictwa we mszy.

Święta nakazane w Kościele katolickim w Polsce 2020 - kiedy trzeba iść do Kościoła?

15 sierpnia jest dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że tego dnia zamknięte będą zarówno urzędy, punkty usługowo-handlowe, supermarkety, większość sklepów itp. Dodatkowo w tym terminie, oprócz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wypada także inne święto, tym razem państwowe - Święto Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 

Dzień wolny za 15 sierpnia 2020 - czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny?

15 sierpnia - MSZA: co się święci w Matki Boskiej Zielnej i jak przebiega?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, znane także jako Matki Boskiej Zielnej to święto kościelne. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich w tym dniu czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i roślinności. Święto Matki Boskiej Zielnej obchodzi się bardzo uroczyście. Rokrocznie we Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Ponadto 15 sierpnia z całej Polski zmierzają pielgrzymki na Jasną Górę. 

15 sierpnia - ŚWIĘTO 2020: jakie uroczystości wypadają 15.08 i jak je obchodzimy?

Niektóre parafie w tym dniu zachęcają wiernych do przyniesienia do kościoła kwiatów oraz ziół, które podczas mszy w Matki Boskiej Zielnej się święci. Rolnicy we WNMP dziękują za zebrane w danym roku plony i proszą o urodzaj w kolejnym. Dodatkowo w Matki Boskiej Zielnej wybrane parafie organizują wiernym dożynki.

RadioZET.pl