Zamknij

2 listopada 2020 - MSZA: czy jest obowiązkowa, ile trwa i jak przebiega? [ZADUSZKI]

22.10.2020 10:36
2 listopada 2020 - MSZA: czy jest obowiązkowa, ile trwa i jak przebiega? [ZADUSZKI]
fot. SHUTTERSTOCK

Czy msza 2 listopada 2020 jest obowiązkowa i jak przebiega? W Dzień Zaduszny tradycyjnie modli się za dusze zmarłych, a przede wszystkim za te, które przebywają w czyśćcu. Mimo że święto to jest powszechnie znane, to jednak nie wszyscy do końca wiedzą, jak przebiega w tym dniu liturgia i czy trzeba iść do kościoła. Szczegółowe informacje na temat mszy w Zaduszki 2 listopada, można znaleźć poniżej.

Zaduszki 2020 - MSZA: czy jest obowiązkowa i czy 2 listopada trzeba iść do kościoła? Ile trwa tego dnia nabożeństwo i jak przebiega? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, czy msza w Dzień Zaduszny 2.11 jest obowiązkowa.

Msza 2 listopada 2020 - czy jest obowiązkowa? [ZADUSZKI]

Informacji na temat tego, czy msza 2 listopada jest obowiązkowa, rokrocznie na przełomie października i listopada poszukuje wiele osób. Kodeks Prawa Kanonicznego jasno mówi, że w niedziele oraz w święta nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy świętej. Msza 2 listopada w Zaduszki jednak nie należy do świąt nakazanych. Oznacza to, że uczestnictwo 2 listopada we mszy nie jest obowiązkowe.

Znicze - Biedronka, Lidl: gdzie można kupić znicze na 1 listopada? [CENA 2020]

2 listopada - MSZA: ile trwa i jak przebiega?

Msza 2 listopada tradycyjnie odprawiana jest na początku listopada. Podczas nabożeństw 1 i 2 listopada można uzyskać odpust zupełny dla zmarłych. Najprościej tłumacząc, chodzi tu o całkowite darowanie kar dla dusz cierpiących w czyśćcu. Co więcej, wypełniając określone warunki, można uzyskać także odpust zupełny od 1 do 8 listopada za modlitewne nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny można uzyskać raz dziennie.

2 listopada tradycyjnie modli się za dusze zmarłych, a przede wszystkim za te, które przebywają w czyśćcu. W Polsce, podczas Dnia Zadusznego, nawiedza się cmentarze, ozdabia groby bliskich oraz zapala na nich znicze. Oprócz uroczystych mszy, w Zaduszki w niektórych parafiach odbywają się specjalne procesje.

2 listopada 2020 - wolne od pracy i od szkoły w Dzień Zaduszny czy też nie?

Wiele osób zastanawia się także, ile trwa msza w Zaduszki. Nabożeństwo tego dnia będzie trwało mniej więcej tyle, ile msza niedzielna, czyli około godziny.

RadioZET.pl