Zamknij

2 listopada - MSZA: czy jest obowiązkowa, ile trwa i jak przebiega? [ZADUSZKI]

Jolanta Waligóra
31.10.2019 14:35
2 listopada - MSZA: czy jest obowiązkowa, ile trwa i jak przebiega? [MSZA W ZADUSZKI]
fot. SHUTTERSTOCK

Czy msza 2 listopada jest obowiązkowa i jak przebiega? W Dzień Zaduszny tradycyjnie modli się za dusze zmarłych, a przede wszystkim za te, które przebywają w czyśćcu. Mimo że święto to jest powszechnie znane, to jednak nie wszyscy do końca wiedzą, jak przebiega w tym dniu liturgia i czy trzeba iść do kościoła. Szczegółowe informacje na temat mszy 2 listopada, można znaleźć poniżej.

Zaduszki 2019 - MSZA: czy jest obowiązkowa i czy 2 listopada trzeba iść do kościoła? Ile trwa tego dnia nabożeństwo i jak przebiega? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, czy msza w Dzień Zaduszny jest obowiązkowa.

Odpust zupełny - co to jest i jak oraz kiedy można go uzyskać 2019? [WARUNKI]

Msza 2 listopada - czy jest obowiązkowa? [ZADUSZKI]

Informacji na temat tego, czy msza 2 listopada jest obowiązkowa, rokrocznie na przełomie października i listopada poszukuje wiele osób. Kodeks Prawa Kanonicznego jasno mówi, że w niedziele oraz w święta nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy świętej. Msza 2 listopada w Zaduszki jednak nie należy do świąt nakazanych. Oznacza to, że uczestnictwo 2 listopada we mszy nie jest obowiązkowe, a jedynie zalecane. 

2 listopada - MSZA: ile trwa i jak przebiega?

Msza 2 listopada tradycyjnie odprawiana jest na początku listopada. Podczas nabożeństw 1 i 2 listopada można uzyskać odpust zupełny dla zmarłych. Najprościej tłumacząc, chodzi tu o całkowite darowanie kar dla dusz cierpiących w czyśćcu. Co więcej, wypełniając określone warunki, można uzyskać także odpust zupełny od 1 do 8 listopada za modlitewne nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny można uzyskać raz dziennie.

2 listopada 2019: SKLEPY otwarte czy zamknięte? [GODZINY OTWARCIA SKLEPÓW 2.11]

2 listopada tradycyjnie modli się za dusze zmarłych, a przede wszystkim za te, które przebywają w czyśćcu. W Polsce, podczas Dnia Zadusznego, nawiedza się cmentarze, ozdabia groby bliskich oraz zapala na nich znicze. Oprócz uroczystych mszy, w Zaduszki w niektórych parafiach odbywają się specjalne procesje.

Msza we Wszystkich Świętych - czy jest obowiązkowa, ile trwa i jak przebiega?

Wiele osób zastanawia się także, ile trwa msza w Zaduszki. Nabożeństwo tego dnia będzie trwało mniej więcej tyle, ile msza niedzielna, czyli około godziny.

RadioZET.pl/JW