Zamknij

21 listopada: Ofiarowanie Najświętszej Marii Panny. Czy to święto obowiązkowe? Jak je obchodzimy?

Paweł Żurek
12.11.2019 12:00
21 listopada: Ofiarowanie Najświętszej Marii Panny. Czy to święto obowiązkowe? Jak je obchodzimy?
fot. shutterstock/OFIAROWANIE NMP 21 LISTOPADA

21 listopada 2019 wypada w Kościele Święto Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Sprawdzamy, co to za dzień, jak jest obchodzone to święto, a także czy w ten dzień obowiązkowo trzeba iść do Kościoła. Zobaczcie co wiadomo o uroczystości poświęconej Najświętszej Marii Panny. 

21 listopada w Kościele Katolickim jest obchodzone Objawienie Najświętszej Marii Panny. Sprawdzamy:

  •  Jak obchodzi się święto Objawienia Najświętszej Marii Panny?
  •  Czy Święto Objawienie NMP jest obowiązkowe? 
  •  Czy 21 listopada, w święto Objawienia NMP jest wolne od pracy? 

21 listopada: Ofiarowanie Najświętszej Marii Panny

Święto Ofiarowanie Najświętszej Marii Panny, Według tradycji, Maryja będąc małą dziewczynką została przedstawiona w Świątyni jerozolimskiej i przy niej się wychowała jako dziewica aż do ślubu ze św. Józefem. W opowiadaniu Ewangelii Łukasza o Zwiastowaniu, Maria odpowiedziała Aniołowi w czasie teraźniejszym nie znam męża, co może oznaczać jej wcześniej podjętą decyzję o pozostaniu w dziewictwie także w wieku dorosłym.

W Kościele katolickim wspomnienie ofiarowania NMP jest szczególnym świętem sióstr klauzurowych. Mówił o tym Jan Paweł II:

"Maryja jawi się nam dzisiaj jako świątynia, w której Bóg umieścił swe zbawienie i jako służebnica, która jest całkowicie poświęcona Panu. Każdego roku tego dnia Wspólnota Kościoła na całym świecie wspomina mniszki klauzurowe, które podjęły życie oddane całkowicie kontemplacji i żyją z tego, co Opatrzność im przyniesie poprzez szczodrość wiernych. Przypominając każdemu o obowiązku zatroszczenia się, by tym Bogu poświęconym siostrom nie brakowało duchowego i materialnego wsparcia, przesyłam im moje ciepłe pozdrowienia i podziękowania"

21 listopada: Święto Ofiarowania Najświętszej Marii Panny: jak obchodzimy?

Święto Ofiarowania Najświętszej Marii Panny obchodzi się 21 listopada w trakcie uroczystej mszy św. w każdej parafii. Tego dnia w kościołach czyta się fragment Ewangelii św. Łukasza - Łk 14, 41-44. 

>> Długi weekend sierpniowy 2019 - kiedy wypada i jak wziąć wolne? [KALENDARZ]

21 listopada:  Ofiarowanie Najświętszej Marii Panny: czy jest obowiązkowe?

Mimo tego, że Święto Przemienia Pańskiego to jedno z ważniejszych uroczystości w roku, w Kościele w Polsce nie obowiązuje uczestnictwo we Mszy Świętej. Hierarchowie zachęcili jednak, by tego dnia wziął udział w Eucharystii: 

Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej.

Jest w Polsce także wiele kościołów pod tym wezwaniem, w których dzisiaj można uzyskać odpust pod zwykłymi warunkami.

Ofiarowanie Najświętszej Marii Panny: czy jest wolne od pracy? 

W święto Ofiarowania NMP  - 21 listopada 2019 - nie przysługuje wolne od pracy. To oznacza, że 21 listopada jest dniem roboczym.

>> 15 sierpnia - ŚWIĘTO: jakie uroczystości wypadają i jak je obchodzimy 15.08?

>> Matki Boskiej Zielnej - kiedy wypada w 2019, co to za święto i jak się je obchodzi?

Święto Ofiarowania Najświętszej Marii Panny - co to za dzień?

Wśród Żydów istniał zwyczaj religijny, polegający na tym, że dzieci ofiarowywano służbie Bożej. Dziecko zabierano do świątyni w Jerozolimie i oddawano kapłanowi, który ofiarowywał je Panu. Święta Anna, matka Maryi, przez wiele lat była bezdzietna. Pozostawała jednak ufna Bogu, wierząc, że ten obdaruje ją dzieckiem.  Złożyła obietnicę dot. Maryi, a mianowicie zapowiedziała, że ofiaruje ją na służbę.

Ewangelie nie mówią dokładnie, kiedy doszło do ofiarowania – ale najprawdopodobniej w młodym wieku Maryi. Oddali Ją wówczas kapłanowi Zachariaszowi, który kilkanaście lat później stał się ojcem św. Jana Chrzciciela.

RadioZET.pl/brewiarz.pl/PZ