Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

24 marca: niedziela handlowa czy nie? [SKLEPY OTWARTE 24.03.2019]

22.03.2019 15:49
xxx zet

Czy 24 marca 2019 jest niedziela handlowa, czy nie? W 2019 roku pojawiło się jeszcze więcej ograniczeń w handlu - sklepy czynne będą tylko w jedną niedzielę miesiąca. Sprawdzamy, czy w niedzielę 24.03 sklepy i galerie handlowe będą otwarte, czy zamknięte i gdzie w ten dzień będzie można udać się na zakupy. 

24 marca: niedziela handlowa czy nie? [SKLEPY OTWARTE 24.03.2019] fot. PIXABAY

Sklepy otwarte w niedzielę 24 marca 2019 czy zamknięte? Czy w niedzielę czynne będą supermarkety i galerie handlowe? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, sprawdzamy, gdzie w najbliższy weekend będzie można zrobić zakupy oraz czy 24.03 to niedziela handlowa.

24 marca: niedziela handlowa czy nie?

Czy 24 marca 2019 jest niedziela handlowa? Dla wszystkich osób, które w czwartą niedzielę miesiąca planowały zrobić większe zakupy spożywcze lub udać się do galerii handlowej, nie mamy dobrych wiadomości. 24 marca to niedziela niehandlowa. Oznacza to, że w ten dzień zamknięte będą zarówno supermarkety, jak i galerie handlowe.

Przypominamy, że w 2019 roku pojawiło się jeszcze więcej ograniczeń w handlu - sklepy czynne są tylko w jedną ostatnią niedzielę w miesiącu. W marcu 2019 sklepy będą otwarte jedynie 31.03. Z kolei niedziele niehandlowe w tym miesiącu wypadają 3.02, 10.02, 17.02 i 24.03.

» Niedziele handlowe MARZEC 2019 - WYKAZ niedziel niehandlowych [KALENDARZ] «

3 marzec

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę zaczęła obowiązywać z początkiem marca 2018 roku. Zgodnie z nowymi zapisami w 2018 roku tylko pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu ze wszystkich były dniami handlowymi. W kolejnych latach pojawią się kolejne ograniczenia. Od 2020 roku handel będzie obowiązywał tylko w dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, w jedną przed Wielkanocą i dodatkowo w cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia (chyba że w tych dniach wypada święto wolne od pracy, co może zdarzyć się np. w kwietniu w przypadku Wielkanocy). 

Sklepy otwarte w niedzielę niehandlową - Żabka, Lewiatan, Freshmarket [24.03]

Jak już wspominaliśmy powyżej, sklepy w niedzielę niehandlową 24 marca będą zamknięte. Nie oznacza to jednak, że w ten dzień nieczynne będą wszystkie placówki. W niedzielę niehandlową otwarte mogą być m.in.: sklepiki osiedlowe, Żabka, Lewiatan, Freshmarket czy Globi. W tej sytuacji decyzję dotyczącą otwarcia sklepu podejmuje właściciel lub ajent sklepu. Informacja o otwarciu w niedzielę zazwyczaj jest na kilka dni wcześniej wywieszana na drzwiach lokalu. W przeciwnym wypadku warto zapytać o godziny otwarcia sprzedawcy.

Dodatkowo ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje kilkanaście wyjątkówW niedzielę 24 marca 2019 otwarte mogą być m.in. lodziarnie, cukiernie, piekarnie, sklepy z pamiątkami czy kwiaciarnie. Czynne mogą być także placówki pocztowe oraz sklepy na dworcach (w zakresie bezpośredniej obsługi podróżnych).

RadioZET.pl/JW

Oceń