Zamknij

26 sierpnia: Matki Boskiej Częstochowskiej. Czy to święto obowiązkowe? Jak je obchodzimy?

Paweł Żurek
26.08.2019 11:25
26 sierpnia: Matki Boskiej Częstochowskiej. Czy to święto obowiązkowe? Jak je obchodzimy?
fot. Damian KLAMKA/East News

26 sierpnia 2018 wypada w Kościele Święto Matki Boskiej Częstochowskiej. Sprawdzamy, co to za dzień, jak jest obchodzone to święto, a także czy w ten dzień obowiązkowo trzeba iść do Kościoła. Zobaczcie co wiadomo o tej szczególnej dla Polaków uroczystości. 

26 sierpnia wypada święto Matki Boskiej Częstochowskiej, które jest obchodzone we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Sprawdzamy:

  •  Jak obchodzi się Święto Matki Boskiej Częstochowskiej?
  •  Czy święto Matki Boskiej z Częstochowy jest obowiązkowe? 
  •  Czy 26 sierpnia jest wolne od pracy? 

26 sierpnia: Święto Matki Boskiej Częstochowskiej

Święto Matki Boskiej Częstochowskiej w Polsce obchodzi się dopiero od 1931 roku. Uroczystość ustanowił Pius XI. Po raz pierwszy święto Matki Boskiej Częstochowskiej w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

Zanim święto zostało wprowadzone we wszystkich polskich diecezjach minęły lata. Dekretem Kongregacji Obrzędów z dnia 26 października 1956 – na prośbę kard. Stefana Wyszyńskiego – uroczystość liturgiczna została przyznana wszystkim diecezjom w Polsce. Zgodnie z decyzją Piusa XII święto to obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła katolickiego w Polsce.

Jan Paweł II, w homilii wygłoszonej pod szczytem Jasnej Góry, o Matce Boskiej Częstochowskiej mówił tak:

Ta, która przemawiała pieśnią na ustach praojców, przemówiła w swoim czasie tym Wizerunkiem, poprzez który wyraziła się Jej macierzyńska obecność w życiu Kościoła i Ojczyzny. Jej macierzyńska troska o każdą duszę, o każde dziecko, o każdą rodzinę, o każdego człowieka, który żyje na tej ziemi, który pracuje, walczy, ginie na polach bitew, zostaje skazany na zagładę, który zmaga się z sobą, zwycięża, a czasem przegrywa, któremu wypada nieraz opuścić ojczysty zagon, idąc na obczyznę, na emigrację, który... który... każdy...

Przyzwyczaili się Polacy wszystkie, niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne, jak wybór drogi życiowej czy powołania, jak narodziny dziecka, jak matura czyli egzamin dojrzałości, jak tyle innych... wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce — Tej, która tutaj nie tylko ma swój Obraz, swój Wizerunek, jeden z najbardziej znanych i najbardziej czczonych na całym świecie — ale która tutaj w jakiś szczególny sposób jest. Jest obecna. Jest obecna w tajemnicy Chrystusa i Kościoła — uczy Sobór. Jest obecna dla każdego i dla wszystkich, którzy do Niej pielgrzymują... choćby tylko duszą i sercem, choćby tylko ostatnim tchnieniem życia, jeśli inaczej nie mogą.

>> Matki Boskiej Zielnej - kiedy wypada w 2019, co to za święto i jak się je obchodzi?

Święto Matki Boskiej Częstochowskiej: jak obchodzimy?

Święto Matki Boskiej Częstochowskiej obchodzi się 26 sierpnia w trakcie uroczystej mszy św. w każdej parafii. Tego dnia w kościołach czyta się fragment Ewangelii św. Jana - J 2,1-11 - o weselu w Kanie Galilejskiej. 

>> Długi weekend sierpniowy 2019 - kiedy wypada i jak wziąć wolne? [KALENDARZ]

26 sierpnia: święto Matki Boskiej Częstochowskiej: czy jest obowiązkowe?

Mimo tego, że święto Matki Boskiej Częstochowskiej to jedno z ważniejszych uroczystości w roku, w Kościele w Polsce nie obowiązuje uczestnictwo we Mszy Świętej. Hierarchowie zachęcili jednak, by tego dnia wziął udział w Eucharystii: 

Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej.

Jest w Polsce także wiele kościołów pod tym wezwaniem, w których dzisiaj można uzyskać odpust pod zwykłymi warunkami.

Święto Matki Boskiej Częstochowskiej: czy jest wolne od pracy? 

W święto Matki Boskiej Częstochowskiej - 26 sierpnia 2019 - nie przysługuje wolne od pracy. To oznacza, że 26 sierpnia jest dniem roboczym.

>> 15 sierpnia 2019 - ŚWIĘTO: jakie uroczystości wypadają i jak je obchodzimy 15.08?

RadioZET.pl/ekai.pl/nauczaniejp2.pl/PZ