Zamknij

28 czerwca: czy jest post? Czy w piątek jest dyspensa? [DYSPENSA W PIĄTEK 28 CZERWCA]

Paweł Żurek
27.06.2019 13:19
28 czerwca: czy jest post? Czy w piątek jest dyspensa? [DYSPENSA W PIĄTEK 28 CZERWCA]
fot. pixabay.com

28 czerwca jest post? To pytanie zadają sobie katolicy, którzy nie wiedzą, czy w piątek przed świętem apostołów Piotra i Pawła obowiązuje post, tzn. wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W tym artykule wyjaśniamy, czy 28 czerwca obowiązuje post, a także czy w tym dniu wprowadzono dyspensę. 

Czy 28 czerwca jest post? Czy 28 czerwca nie jemy mięsa? Czy w piątek 28 czerwca obowiązuje dyspensa? To ważne informacje dla katolików, którzy nie wiedzą, czy w najbliższy piątek - 28 czerwca - powinno się zachowywać post. Wszystkie informacje na ten temat znajdziecie poniżej.

>> Imieniny Piotra i Pawła: kiedy są? Czy to święto obowiązkowe? Czy trzeba iść do Kościoła? [POST]

28 czerwca: post. Czy 28 czerwca jest post?

W piątek 28 czerwca 2019 r. NIE obowiązuje post. Dlaczego? Kościół przeżywa wtedy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest jednocześnie Światowym Dniem Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która odwołuje post, od 1995 r. wypada zawsze w piątek po oktawie Bożego Ciała. W ten dzień, decyzją Jana Pawła II, został też nazwany Światowym Dniem Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.

>> Życzenia imieninowe dla Piotra i Pawła - najpopularniejsze, ładne wierszyki na imieniny Piotra i Pawła 29.06

Dyspensa 28 czerwca. Czy w piątek jest dyspensa?

Ponieważ w piątek 28 czerwca 2019 r. przypada liturgiczna Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, dlatego w Polsce nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post nie obowiązuje bowiem w piątki, jeśli tego dnia wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251), lub gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

>> Post ścisły - kiedy 2019, co można jeść, kogo obowiązuje i od ilu lat się pości?

RadioZET.pl/PZ