Zamknij

30 miejsc na świecie, które warto zobaczyć zanim znikną

Redakcja
08.08.2018 18:39
30 miejsc na świecie, które warto zobaczyć zanim znikną
fot. Getty Images

Kiedy w 2013 roku podczas walk runął tysiącletni minaret meczetu Umajjadów w Aleppo, wielu żegnało go ze smutkiem. Na świecie jest niestety coraz więcej przepięknych miejsc, którym zagrażają zmiany klimatu, lokalne wojny czy nawet zwykła erozja. Jeśli chcecie je jeszcze odwiedzić, lepiej się pośpieszyć!

Miejsca na świecie, które warto zobaczyć zanim znikną

Nieubłagany upływ czasu, toczone na danym terenie walki, a wreszcie coraz groźniejsze zmiany klimatu mają wpływ na wiele pięknych miejsc na świecie. Niektóre z nich niedługo mogą stracić swój czar, dlatego jeśli chcecie je jeszcze odwiedzić, warto się pospieszyć! Lato to w końcu idealny moment na podróże.

1. Morze Martwe

Lustro Morza Martwego to najniższy punkt na powierzchni ziemi - jego dno znajduje się na poziomie aż 700 m pod poziomem morza! To popularny kierunek wśród turystów spragnionych błotnych i solnych terapeutycznych kąpieli. Morze Martwe to zresztą tak naprawdę jezioro, do którego wpadają wody z rzeki Jordan, ale nic z niego nie wypływa. Chętni na przepiękne, pustynne widoki i niecodzienne przeżycia powinni się jednak pospieszyć. Zmiany klimatyczne mocno wpływają na odparowywanie wody z Morza Martwego, przez co jego poziom stale się obniża (aktualne tempo to około metr w ciągu roku) a ono same nieubłaganie się kurczy. Tymczasem napływ wód z rzeki Jordan również ulega stopniowemu zahamowaniu.

Zobacz także

Dead Sea
fot. Getty Images

2. Wielka Rafa Koralowa

Wyniki najnowszych badań wskazują na największy w historii spadek zdolności regeneracyjnych Wielkiej Rafy Koralowej. Szkodzi jej m.in. globalne ocieplenie i pogarszająca się jakość wód. Według naukowców rafa odradza się sześciokrotnie wolniej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Rosnąca temperatura powierzchni oceanów oraz zakwaszenie wód systematycznie wyniszczają największy na świecie system raf, który rozciąga się na długości ponad 2250 km wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii. Tymczasem nie ma chyba nikogo, na kim jej widok nie robiłby wrażenia. Być może jesteśmy jednym z ostatnich pokoleń, które ma szansę przekonać się o tym na własne oczy.

Zobacz także

Zobacz także

Barrier%20Reef
fot. Getty Images

3. Starożytne miasto Petra

Starożytne miasto, wykute w skale zostało założone jeszcze przez nomadów – nabatejskich Arabów w III w p.n.e., których handlowe imperium rozciągało się aż do Syrii. Położone na terenie dzisiejszej Jordanii pustynne miasto jest według wielu najbardziej urzekającym miejscem na Bliskim Wschodzie. Petra bywa też nazywana "różowym miastem" ze względu na charakterystyczny różowy połysk ścian w pełnym słońcu. Niestety, Petra niszczeje coraz bardziej na wskutek erozji, dlatego tej wycieczki radzimy nie odkładać na kolejne lata.

Zobacz także

Petra
fot. Getty Images

4. Wielki Mur Chiński

2400 kilometrowy wał obronny to jeden z popularniejszych turystycznych kierunków w Chinach. Niezwykły spacer lepiej zaplanować jednak już teraz. Choć miejscowe władze wiele robią, aby odrestaurować antyczne mury, te wciąż niszczeją na wskutek erozji. Lokalni mieszkańcy często podkradają też pojedyncze fragmenty muru, aby sprzedawać je jako pamiątki. 

Zobacz także

GreatWall
fot. Getty Images

5. Wielki Kanion Kolorado

Wielki Kanion Kolorado już w 2015 roku trafił na listę 11 najbardziej zagrożonych historycznych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Imponujące dzieło natury warto zobaczyć jak najszybciej, bo jego stan regularnie się pogarsza. Zwiedzać trzeba jednak z dużą dozą rozsądku - to właśnie olbrzymie zainteresowanie turystów jest wymieniane jako jeden z czynników niszczących to miejsce.

Zobacz także

Grand%20Canyon
fot. Getty Images

6. Malediwy

Piękne miejsce na tropikalne wakacje - nieskazitelna biel piasku na plaży, głęboki, szafirowy kolor wody... A jednak już niedługo być może nie będziemy mieli szansy przekonać się o tym na własne oczy. Przy wciąż podnoszącym się poziomie mórz wyspy powoli toną w Oceanie Indyjskim.  Najwyższy punkt wyspiarskiego państwa leży zaledwie dwa metry ponad powierzchnią poziomu morza!

Zobacz także

Zobacz także

Maldives2
fot. Getty Images

7. Wyspa Nauru

To druga najmniejsza republika na świecie, zaraz za Watykanem. Do zaoferowania ma naprawdę piękne widoki, szkodzą jej jednak zmiany klimatu oraz nieodpowiedzialność ludzi. Część terenów wyspy została doszczętnie zniszczona przez zbyt intensywne prace nad wydobyciem fosforu. 

Zobacz także

Naru
fot. Getty Images

8. Pola lodowe Patagonii Północnej

To drugie największe pola lodowe na świecie. Ciągnące się przez 200 kilometrów przy granicy Chile z Argentyną lodowce są pozostałością wielkiego zlodowacenia sprzed milionów lat. Dziś niszczą ja zmiany klimatu. Według badaczy lodowce topnieją nawet 1,5 raza szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej. 

Zobacz także

Zobacz także

Patagonia
fot. Getty Images

9. Park Narodowy Glacier w Montanie

Na terenie zachwycającego Parku Narodowego Glacier znajdowało się kiedyś nawet 150 lodowców, jednak w ostatnich latach topniały w zastraszającym tempie. Obecnie zostało ich raptem około 25. Jeśli chcecie mieć szansę jeszcze je zobaczyć, lepiej zacznijcie planować tę podróż już dzisiaj.

Zobacz także

Zobacz także

Glacier%20National%20Park
fot. Getty Images

10. Kasbah Telouet w Maroku

Jedna z warownych siedzib potężnego rodu el Glaoui to popularny kierunek tursytyczny w Maroku. Czas odcisnął jednak na nim swoje piętno - postępująca erozja powoli wyniszcza pozostałości zabytkowej budowli. W 2010 roku rozpoczęto wielką akcję ratunkową, której celem jest jak najlepsze zachowanie tego, co jeszcze pozostało z ogromnego niegdyś kompleksu.

Zobacz także

Zobacz także

Telouet
fot. Getty Images

11. Piramidy w Gizie

Kogo nie fascynuje historia niezwykłych, starożytnych piramid? W jaki sposób je w ogóle postawiono bez pomocy podstawowych technologii, dostępnych dzisiaj? Piramidy mogą kryć jeszcze wiele tajemnic, ale nawet one nie potrafią oszukać czasu. Erozja rok po roku stopniowo je niszczy.

Zobacz także

Zobacz także

Pyramids
fot. Getty Images

12. Wenecja

Wenecja to jedno z tych miast, które niemal każdy chciałby zobaczyć choć raz w życiu. Jest tego naprawdę warte, przede wszystkim ze względu na zabytkową architekturę. Kto miał okazję zwiedzać Pałać Dożów czy Bazylikę Świętego Marka, ten wie o czym mowa. Niestety, oblegający miasto turyści oraz stale podnoszący się poziom morza mocno szkodzą niezwykłemu miastu. Według prognoz badaczy może kompletnie zatonąć już w następnym wieku.

Zobacz także

Venice
fot. Getty Images

13. Big Sur w Kalifornii

Nie ma chyba nikogo, na kim majestatyczny widok położonego w Kalifornii regionu Big Sur nie zrobiłby wrażenia. Bezkresny Pacyfik i jego spienione fale rozbijające się o skaliste wybrzeże pozwalają na chwilę zatrzymać się w zgiełku i zwyczajnie odpocząć na łonie natury. Niestety, te widoki nie są nam dane na zawsze - Big Sur z racji swojego położenia jest narażone na niszczycielskie efekty przedłużającej się suszy, powodowanych przez nią pożarów okolicznych lasów a także osunięcia terenu przy brzegu.

Zobacz także

BigSur1
fot. Getty Images

14. Amazonia

Nazywane "zielonymi płucami świata" lasy Amazonii nie mają sobie równych. To tu występuje największa produkcja tlenu na świecie, a tropikalne lasy to zdaniem badaczy jedne z ostatnich dziewiczych terenów na świecie. Kto wie, kogo tam spotkacie - to jedno z ostatnich miejsc na świecie, gdzie można trafić na plemiona izolujące się od cywilizacji.

Zobacz także

Amazon
fot. Getty Images

15. Kotlina Konga

Kotlina Konga słynie na całym świecie ze swojej bioróżnorodności. Występujące tam niezliczone ilości gatunków roślin i zwierząt to niestety cenny łup dla kłusowników i koncernów, bezlitośnie wycinających całe hektary drzew. Tymczasem to właśnie ten region nazywa się "drugim płucem świata".

Zobacz także

Zobacz także

Congo%20Basin
fot. Getty Images

16. Góra Cerro Rico w Boliwii

"Bogata Góra" jest domem dla największej na świecie kopalni srebra. Z tego powodu bywa też nazywana "pożeraczką kobiet", które schodząc wgłąb kopalni obawiają się kolejnych zawaleń i grożącej im śmierci. Sama góra jest jednak piękna - do momentu, w którym na wskutek niszczycielskiej działalności człowieka nie zawali się kompletnie.

Zobacz także

cerro%20rico
fot. Getty Images

17. Park Narodowy Everglades

Położony w południowej części Florydy park to według UNESCO miejsce zagrożone w bardzo wysokim stopniu. Jest domem dla wielu rzadkich gatunków zwierząt, które giną na wskutek zmian przepływu wody w Everglades. Sytuację ocenia się obecnie jako krytyczną, nad czym ogromnie ubolewają naukowcy. Niektóre z zamieszkujących park zagrożonych wyginięciem gatunków to już ostatnie takie zwierzęta na świecie, jak np. krokodyl amerykański.

Zobacz także

everglades
fot. Getty Images

18. Wyspy Galapagos w Ekwadorze

Bogata dzika fauna i flora a także jedne z najpiękniejszych plaż na świecie - to właśnie z tego powodu Wyspy Galapagos to dla wielu wymarzony cel podróży. Nie wszyscy turyści potrafią jednak dbać o zwiedzane piękno, podobnie jak miejscowi rybacy nie oszczędzają morskich zwierząt. Dołóżmy do tego globalne ocieplenie i już sami wiemy, dlaczego piękne wyspy są zagrożone.

Zobacz także

Galapagos
fot. Getty Images

19. Wyspy Magdaleny w Kanadzie

W pobliżu niewielkiego archipelagu wysp ma znajdować się od 500 do nawet tysiąca zatopionych statków. To działa na wyobraźnię, podobnie jak piękne widoki na wyspach - niestety niektóre ze statków korodują, co fatalnie odbija się na środowisku naturalnym Wysp Magdaleny. Nie pomaga jej też silna erozja, wywołana intensywnymi wiatrami.

Zobacz także

Magdalen
fot. Getty Images

20. Machu Picchu w Peru

Nazywane "najbardziej tajemniczym miastem na świecie", Machu Picchu trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Najlepiej zachowane miasto Inków jest położone na wysokości 2090–2400 m n.p.m. w Andach Peruwiańskich. Niełatwo się tam wdrapać - komu się jednak uda, na pewno nie będzie żałował. Tym bardziej, że ruinom miasta grozi wciąż postępująca erozja.

Machu%20Pichu%20_TOUT
fot. Getty Images

21. Kilimandżaro w Afryce

Najwyższa góra Afryki jest położona na wysokości 5895 m n.p.m., a gdyby tego było wam mało, w jej skład wchodzą pozostałości trzech potężnych wulkanów. Niestety, nie aż tak potężnych, aby bronić się przed skutkami golablnego ocieplenia, które wciąż roztapia lodową czapę Kilimandżaro. Swój wkład w niszczenie góry ma również człowiek - od dawna badacze ostrzegali przed zbyt intensywną wycinką lasów na tym obszarze. Nie posłuchaliśmy.

Zobacz także

mount%20kilamanjaro
fot. Getty Images

22. Biegun Północny

Cóż, może akurat o tym miejscu nie myśleliście w kategorii podróży marzeń, niejednego jednak kuszą bezkresne widoki lodowców i wrażenie kompletnej izolacji od świata. Najbardziej wysunięty na północ punkt na Ziemi rujnuje jednak globalne ocieplenie. 

 

North%20Pole
fot. Getty Images

23. Miasto Szibam w Jemenie

Historyczne miasto niejednego już wprawiło w zdumienie. Najstarsze osiedle wieżowców na świecie wyłania się niepostrzeżenie z pustynnego krajobrazu, zapierając nam dech w piersiach. Wszystko jednak do czasu. Materiały, z którego zbudowano miasto mogą pochodzić nawet z XVI wieku, są więc niezwykle podatne na niszczenie.

Shibam
fot. Getty Images

24. Salar de Uyuni w Boliwii

Pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze w południowo-zachodniej Boliwii to największe tego typu solnisko na świecie. Jego niesamowita lustrzana powierzchnia może jednak nie zostać z nami na długo. Władze Boliwii od dawna nadmiernie eksploatują te tereny.

Slar%20Bolivia
fot. Getty Images

25. Stonehenge

Jednej z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodzącej z epok neolitu i brązu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Owiane mistyczną tajemnicą miejsce warto zwiedzić samodzielnie - o ile zdążycie. Nowy projekt budowy tunelu, który miałby rozładować okoliczne korki może podobno zagrozić stabilności budowli. Co człowiek zbudował to człowiek zniszczy...

 

Stonehenge
fot. Getty Images

26. Grobowiec Askii w Gao w Mali 

Budowlę w kształcie piramidy wybudowano w całości z suszonej cegły. Uważa się ją za miejsce pochówku Muhammada I Turego (Askii), założyciela średniowiecznego afrykańskiego królestwa Songhaj. W 2004 roku budowlę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2012 roku znajduje się na liście obiektów zagrożonych ze względu na trwający konflikt w Mali. To jedno z tych miejsc, które może niestety podzielić los minaretu meczetu Umajjadów w Aleppo.

Zobacz także

tomb%20of%20askia
fot. Getty Images

27. Białe Klify w Dover

Magiczne białe klify w Dover to jedne z najpiękniejszych klifów Europy, przyciągające setki turystów. Niestety, tempo ich naturalnego niszczenia jeszcze nigdy nie było tak szybkie. Przyśpieszają je silne sztormy, będące efektem zmian klimatu. 

Zobacz także

Zobacz także

white%20cliffs
fot. Getty Images

28. Lodowiec Athabasca w Kanadzie

Jeden z najszybciej roztapiających się ogromnych lodowców na świecie. Każdego roku lodowy olbrzym traci 2-3 metry wysokości, dlatego badacze obawiają się, że stracimy go jeszcze w ciągu najbliższych dziesięcioleci.

Athabasca%20cave
fot. Getty Images

29. Góry "Bear's Ears" w Utah

Bliźniacze góry, nazywane "niedźwiedzimi uszami" ze względu na swój charakterystyczny kształt już niedługo mogą paść ofiarą m.in. polityki obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump zlecił sekretarzowi zasobów wewnętrznych sprawdzenie, czy góry słusznie są uważane w USA za pomnik przyrody. Zamiast komentarza podamy cytat: "należy zakończyć jawne nadużywanie władzy federalnej, która trzyma pod kluczem miliony akrów ziem i wód". Jeśli chcecie pozwiedzać, lepiej zrobić to jeszcze przed końcem feralnej kadencji.

Bears%20Ears
fot. Getty Images

30. Winnice Bordeaux we Francji

Starannie pielęgnowane wieloletnie tradycje, najwyższa jakość, smak i piękne okoliczności przyrody. Winnice Bordeaux mają wiele do zaoferowania nie tylko miłośnikom wina wysokiej klasy, choć to właśnie ci najwięcej skorzystają na takiej podróży. Warto lekko przyśpieszyć decyzję o wyjeździe, jeśli zależy wam na skorzystaniu w pełni ze wszystkich atrakcji regionu, bowiem zmiany klimatu nie oszczędzają lokalnych upraw winorośli. 

Zobacz także

Zobacz także

Bordeaux
fot. Getty Images

RadioZET.pl/źródło:ArchitecturalDigest/AG