Zamknij

5 sposobów na efektywne szukanie pracy

5 sposobów na efektywne szukanie pracy
fot. Pixabay

Szukanie pracy to proces, który wymaga cierpliwości i czasu. Jeśli zależy Ci na znalezieniu satysfakcjonującego stanowiska, wypróbuj nasze porady.

Szukanie pracy nie każdemu przychodzi z łatwością. Wiele osób wysyła setki CV na stanowiska niedopasowane do ich kwalifikacji i zniechęca się, gdy odpowiedź nie nadchodzi. W ten sposób łatwo stracić czas, nerwy i zapał. Jeśli chcesz poznać sposoby na efektywne szukanie pracy, przeczytaj poniższy artykuł. 

Szukanie pracy - jak robić to dobrze?

Szukanie zatrudnienia sprawia Ci trudność i szybko tracisz cały zapał? Liczne oferty pracy są na wyciągnięcie ręki, jeśli tylko postawisz na aktywne poszukiwanie. Sprawdź nasze porady, dzięki którym odniesiesz sukces i zdobędziesz pracę marzeń.

Sprawdź, kogo szukają pracodawcy

Twoje problemy ze znalezieniem zatrudnienia mogą wynikać z nadwyżki osób poszukujących pracy w tym samym zawodzie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak aktualnie wygląda sytuacja na rynku, możesz posłużyć się wynikami corocznej prognozy „Barometr zawodów”. Będzie to szczególnie pomocne, jeśli nie posiadasz sprecyzowanego stanowiska, na którym chcesz pracować i masz możliwość dokształcenia się lub pójścia na staż. Kwalifikacje do wykonywania niektórych zawodów, na jakie jest obecnie zapotrzebowanie, można zdobyć zaledwie w rok lub dwa lata w szkołach policealnych. Mowa o masażyście, krawcu czy opiekunie osoby starszej lub niepełnosprawnej. Praca w tych profesjach jest dobrze wynagradzana. 

Co w przypadku, gdy posiadasz już zawód, ale rekruterzy nie oddzwaniają? Prawdopodobnie Twoje CV nie wyróżnia się na tle konkurencji lub brakuje Ci kwalifikacji. Przeczytaj kilka ogłoszeń i sprawdź aktualne wymagania pracodawców. 

Nie poprzestawaj na jednym źródle

Ciekawe oferty znajdziesz zarówno na portalach z ogłoszeniami, np. w Serwisie Pracy GoWork.pl, jak i stronach branżowych. Rekruterzy aktywnie działają również w mediach społecznościowych. Na Facebooku dostępnych jest wiele grup z propozycjami zatrudnienia dla osób z konkretnych branż. Oferty pracy możesz także znaleźć na stronach interesujących Cię firm w odpowiedniej zakładce. W dowolnym momencie możesz sprawdź, czy rekrutują obecnie nowych pracowników. 

Pamiętaj, że szukanie pracy przez internet to nie jedyna możliwość. Z pewnością masz sieć kontaktów zawodowych i osobistych - nie zaszkodzi zapytać znajomych, czy w ich firmach są prowadzone procesy rekrutacyjne. 

Przygotuj CV i list motywacyjny

Dobrze przygotowane CV to połowa sukcesu. Jeśli chcesz wyróżnić się na tle innych kandydatów, spraw, żeby rekruter zatrzymał się nad Twoimi dokumentami aplikacyjnymi i  zapamiętał Cię. Twoje CV powinno być przejrzyste, czytelne, poprawne pod kątem ortograficznym i interpunkcyjnym oraz uzupełnione o profesjonalne zdjęcie. Pamiętaj, że błędy takie jak literówki, nieaktualne dane kontaktowe, fotografia z imprezy i niepoprawne lub nieprawdziwe informacje, mogą przekreślić Twoją szansę na zdobycie wymarzonej pracy. Z kolei w liście motywacyjnym zaprezentuj się z jak najlepszej strony: podkreśl swoje umiejętności, sukcesy oraz doświadczenie. 

Zacznij aplikować

Wiesz już, na jakie stanowisko chcesz aplikować i jakie branże Cię interesują? Wybierz kilka ogłoszeń, a następnie dokonaj wstępnej selekcji. Dokładnie przeczytaj wymagania na dane stanowisko i upewnij się, że to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem. Jeżeli chcesz pracować zdalnie w oparciu o umowę B2B, aplikuj wyłącznie do tych firm, które zapewniają taką możliwość. Unikaj wysyłania CV dokądkolwiek z nadzieją, że ktoś się odezwie - szkoda zarówno Twojego czasu, jak i czasu rekrutera. 

Nie zniechęcaj się

Pamiętaj, że musisz poświęcić kilka, a nawet kilkanaście dni na szukanie pracy. Odpowiedź bardzo rzadko przychodzi po kilku godzinach, więc lepiej nie łudź się, że tak właśnie będzie w twoim przypadku. Bądź cierpliwy i nie zniechęcaj się pierwszymi niepowodzeniami, a wymarzone stanowisko w końcu pojawi się w zasięgu Twojego wzroku. Kiedy dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj się pod kątem merytorycznym, zrób dobre wrażenie i przekonaj rekruterów, że to właśnie Ty jesteś kandydatem, którego poszukują. 

Powodzenia!