Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych - kto dostanie i od kiedy wypłaty? [WARUNKI 2019]

Jolanta Waligóra
10.07.2019 14:25
500 plus dla niepełnosprawnych - kto dostanie i od kiedy wypłaty? [WARUNKI 2019]
fot. PIXABAY

Kto dostanie 500 plus dla niepełnosprawnych 2019? Kryteria i warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie pieniężne w wysokości 500 zł to informacje, które szczególnie interesują wiele osób. Szczegóły na temat projektu 500 plus dla niepełnosprawnych i warunkach zamieszczamy poniżej.

500+ dla niepełnosprawnych 2019 - kto dostanie? Dla kogo przeznaczone są świadczenia pieniężne w wysokości 500 zł? Od kiedy rozpoczną się wypłaty? Co już wiadomo na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy warunki i kryteria 500 plus dla niepełnosprawnych.

500 plus dla niepełnosprawnych - kto dostanie? [WARUNKI]

We wtorek, 9 lipca 2019 roku premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Na razie nowym programem 500 plus dla niepełnosprawnych ma być objętych około 300 tys. osób.

W związku z tym wielu mieszkańców Polski zaczęło szukać w sieci informacji na temat tego, kto dostanie 500 plus dla niepełnosprawnych. Świadczenia pieniężne mają dotyczyć wszystkich osób, które ukończyły 18. rok życia i które posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i samodzielniej egzystencji, a w przypadku byłych funkcjonariuszy służb mundurowych - orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji.

500 plus dla niepełnosprawnych. Rząd uchwalił projekt ustawy

Ponadto 500 plus dla niepełnosprawnych nie otrzymają dorosłe osoby niepełnosprawne, których wysokość renty, emerytury lub zasiłku z pomocy społecznej przekracza 1100 złotych oraz te, które nie mają prawa do innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych. Łączna kwota świadczenia oraz pobieranego świadczenia z systemu emerytalno-rentowego (lub innego w ramach zabezpieczenia społecznego) nie będzie mogła przekraczać 1600 zł.

Warto także podkreślić, że warunkiem otrzymania 500 plus dla niepełnosprawnych, jest złożenie specjalnego wniosku. 

Dodatek w wysokości 500 zł będzie zależał od wysokości pobieranego świadczenia, np. emerytury lub renty. Nie będzie opodatkowany, ani nie będzie pobierana od niego składka na ubezpieczenie zdrowotne. Świadczenie będzie przyznawał ZUS, KRUS, Zakład Emerytalno-Rentowy albo inny organ emerytalno-rentowy - czytamy na stronie premier.gov.pl.

500 plus dla niepełnosprawnych 2019 - od kiedy?

Wiele osób zastanawia się także, kiedy 500 plus dla niepełnosprawnych ma wejść w życie. Nowy projekt planowo ma zacząć obowiązywać od jesieni 2019 roku.

500 plus dla niepełnosprawnych. "Kryterium dochodowe jest nie do przyjęcia"

RadioZET.pl/JW