Zamknij

6 grudnia 2019 - wolne od szkoły i pracy w Mikołajki czy jednak nie? [ZWYCZAJE]

Karolina Piotrowska
05.12.2019 15:37
6 grudnia 2019 - wolne od szkoły i pracy w Mikołajki czy jednak nie? [ZWYCZAJE]
fot. Shutterstock

Czy 6 grudnia 2019 jest dniem wolnym od szkoły i pracy? Choć Mikołajki nie są świętem ustawowo wolnym, to pytanie pojawia się m.in. wśród uczniów i ich rodziców. Sprawdzamy, czy piątek, 6 grudnia lekcje odbywają się normalnie, czy jednak jest to dzień wolny i zajęcia są odwołane.

6 grudnia 2019 - wolne od szkoły i pracy w Mikołajki czy jednak nie? Zwyczaje związane z grudniowym świętem oraz odpowiedź na pytanie, czy Mikołajki są wolne od szkoły i pracy czy jest to normalny dzień roboczy - te informacje zebraliśmy w poniższym artykule.

Wierszyk dla Mikołaja - krótkie i śmieszne wierszyki na spotkanie z Mikołajem

6 grudnia - wolne od pracy i od szkoły w Mikołajki 2019?

Choć Mikołajki nie są świętem ustawowo wolnym, szczególnie wśród uczniów co roku pojawiają się pytania, czy 6 grudnia jest dniem wolnym od szkoły. Często również pracownicy zastanawiają się, czy Mikołajki są wolne od pracy.

Jak się okazuje, do XIX wieku 6 grudnia był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne.

Mikołajkowy Blok Reklamowy 2019 - GODZINA: o której i kiedy oglądać w Polsacie?

Zdarza się jednak, że w wielu szkołach w piątek, 6 grudnia część lekcji może zostać przeznaczona na różne zajęcia tematyczne związane z Mikołajkami. Bardzo często na przykład na lekcjach z języków obcych nauczyciele przygotowują aktywności i słownictwo dotyczące tego okresu w roku. O tym, jak będą przebiegały lekcje w Mikołajki najczęściej informuje się uczniów na kilka dni wcześniej lub w ramach niespodzianki - dopiero 6 grudnia.

Życzenia na Mikołajki dla dziewczyny, chłopaka, przyjaciółki [6 GRUDNIA]

Mikołajki - zwyczaje na 6 grudnia w Polsce

Mikołajki to tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Od średniowiecza w wieczór poprzedzający Mikołajki święty Mikołaj - a właściwie osoba przebrana za niego - przynosił dzieciom prezenty. Współcześnie w Polsce, nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, małe zabawki a przede wszystkim słodycze. W XIX i XX wieku obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie wykorzystywaną w kulturze masowej.

Mikołajki 2019 - kiedy wypadają? Data, ciekawostki, zwyczaje i legenda

Na Mikołajki 2019 organizowane są różne wydarzenia w większych i mniejszych miastach, szczególnie dla młodszych dzieci. Tego dnia w szkołach i przedszkolach odwiedza je Mikołaj, który najczęściej obdarowuje je drobnymi upominkami i słodyczami. Również młodzież i dorośli organizują sobie tak zwane "Mikołajki" w szkole i w pracy, które polegają na wymienianiu się prezentami. Ten zwyczaj poprzedza losowanie - każda osoba jest przydzielona "swojemu Mikołajowi", od którego otrzyma prezent.

Życzenia na imieniny Mikołaja - najpiękniejsze wierszyki imieninowe dla Mikołaja

RadioZET.pl/KP