Zamknij

6 sierpnia: Święto Przemienienia Pańskiego. Co to za dzień w Kosciele?

Redakcja
06.08.2018 15:22
Góra Grabarka
fot. archiwum RadioZET.pl

6 sierpnia 2018 przypada w Kościele Święto Przemienienia Pańskiego, zwane epifanią lub teofanią. Jest to dzień wspominania objawienia Chrystusa.

6 sierpnia: Święto Przemienienia Pańskiego

Święto Przemienienia Pańskiego, czyli inaczej epifania lub teofania, to dzień, w którym Kościół wspomina objawienie Chrystusa. W liturgii przytaczany jest ewangeliczny opis Przemienienia Pańskiego, zawierający wiele znaczeń symbolicznych - na przykład występują tam góra, światło i obłok.

Przemienienie Pańskie - co to za dzień?

Tradycja obchodzenia Święta Przemienienia Pańskiego sięga bardzo dawnych tradycji. Na Wschodzie jako święto znane było już w VI wieku i obecnie swą rangą dorównywało katolickiej Uroczystości Chrystusa Króla. Z kolei w Kościele Zachodu wprowadził je Papież Kalikst III, jako podziękowanie Bogu za odniesione zwycięstwo pod Belgradem w dniu 6 sierpnia 1456.

Przemienienia Pańskie w Kościele katolickim obchodzone jest 6 sierpnia i ma rangę święta liturgicznego. Z kolei w Cerkwi prawosławnej Preobrażenije Hospodnie, zwane też Świętem Spasa, należy do 12 głównych świąt i obchodzone jest 6 sierpnia według liturgii prawosławnej, posługującej się kalendarzem gregoriańskim, a 19 sierpnia według kalendarza juliańskiego. Zwyczajowo, w tradycji prawosławnej, wierni udają się tego dnia na górę Grabarkę, gdzie gromadzą się przy kapliczce z cudownym źródłem u podnóża Świętej Góry otoczonej monasterskim murem

Wierni wierzą, że woda stamtąd ma uzdrawiającą moc. Przemywają nią twarze i chore, bolące miejsca, a mokre chusteczki zostawiają przy kapliczce z przekonaniem, że razem z nimi zostawiają swoje choroby.

RadioZET.pl/SA